VIDEO Nemții se simt trădați după ce starul german cu origini românești și-a arătat dragostea pentru altă națională

karim adeyemi Fotbal extern Karim Adeyemi
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 18:46
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 18:46

Atacantul Borussiei Dortmund, Karim Adeyemi, și-a manifestat dragostea pentru o altă națională după victoria din Bundesliga împotriva Bayern Munchen.

Internaționalul german de 22 de ani a marcat în victoria cu 2-0 obținută de Dortmund pe Allianz Arena sâmbătă.

După meci, Adeyemi a fost surprins purtând șosete prin care și-a manifestat dragostea pentru țara tatălui său.

• Karim Adeyemi

Într-un videoclip distribuit pe rețelele sociale, extrema stângă a lui Dortmund avea steagul nigerian imprimat pe jambierele galbene, cu inițialele sale sub steag.

Adeyemi și-a arătat dragostea pentru Nigeria

Adeyemi, unul dintre cei mai rapizi jucători din lume, a deschis scorul pentru Dortmund în "Der Klassiker" după doar zece minute. Julian Ryerson le-a asigurat victoria oaspeților cu șapte minute înainte de final.

Victoria, prima obținută de Dortmund pe terenul lui Bayern Munchen în ultimii zece ani, a dus Dortmund pe locul patru în clasamentul Bundesliga.

Patru meciuri are Adeyemi în tricoul naționalei Germaniei, pentru care a și marcat un gol, lucru care îl împiedică să mai schimbe naționala pentru care joacă.

28 de milioane de euro este cota de piață a aripei stângi în vârstă de 22 de ani, potrivit site-urilor de specialitate.