VIDEO Leo Messi, show total de ziua lui: hat-trick la retragerea lui Maxi Rodriguez

Lionel Messi Argentina Maxi Rodriguez Newells Old Boys Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 25 Iunie 2023, 08:16
Data actualizarii: Duminica 25 Iunie 2023, 08:16

Argentinienii au găzduit un meci de retragere al lui Maxi Rodriguez (42 de ani), la Rosario, pe Coloso Marcelo Bielsa, eveniment la care a participat și Lionel Messi.

Maxi Rodriguez, fost jucător la Newell's Old Boys, Atletico Madrid, Espanyol sau Liverpool, și-a încheiat cariera de fotbalist în 2021, iar acum a avut parte și de un meci de retragere. La eveniment a ținut să îl invite și pe Lionel Messi, cel care a împlinit chiar sâmbătă 36 de ani.

Leo Messi, show total de ziua lui: hat-trick la retragerea lui Maxi Rodriguez

Meciul a pus față în față o echipă a lui Newell's Old Boys, formată din foști jucători emblematici, și una a Argentinei. Messi a jucat o repriză pentru Argentina și a reușit un hat-trick, însă echipa sa a fost învinsă, scor 5-7.

Messi a deschis scorul după doar trei minute, dintr-o lovitură liberă din marginea careului. Până la pauză, când scorul a fost 4-2, noul jucător al lui Inter Miami a mai punctat de două ori, cu un lob și o execuție spectaculoasă din interiorul careului.

În repriza secundă, pe teren și-au făcut apariția fiicele lui Maxi Rodriguez, Aitana și Alma, care au și marcat.

Pe lista marcatorilor meciului cu 12 goluri s-au aflat Lionel Messi, Maxi Rodriguez (care a jucat pentru ambele echipe), Gabriel Batistuta, Denis Rodríguez, Ignacio Scocco, Alma Rodriguez, Aitana Rodriguez și Martin Posse.

"E o zi frumoasă. Ne bucurăm că putem fi alături de La Fiera (n.r - Maxi Rodriguez) în această zi. A trecut mult timp de la ultima mea aniversare petrecută în Rosario cu familia și prietenii. E și prima mea aniversare în calitate de campion mondial, astfel că e și mai special să fiu în Rosario azi", a spus Lionel Messi, după meci.

De la 1 iulie, Lionel Messi va deveni oficial jucătorul lui Inter Miami. Debutul argentininianului la formația nord-americană ar fi programat pe 22 iulie (ora 3:00), când echipa sa va juca pe terenul lui Cruz Azul.