Laszlo Boloni a răbufnit la adresa unui reporter după umilința cu AS Monaco! Antrenorul român, criticat dur în Franța

Metz AS Monaco Laszlo Boloni Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 09:01
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 09:01

Metz a suferit o înfrângere extrem de dură pe teren propriu în fața celor de la AS Monaco, scor 2-5, în etapa a 27-a din Ligue 1.

Oaspeții au marcat de trei ori în primul sfert de oră prin Minamono (minutul 4), Akliouche (minutul 10) și Vanderson (minutul 15). Balogun a făcut 4-0 în minutul 76, dar Diallo a redus din diferență două minute mai târziu. Sane a marcat și el în minutul 84, dar cel care a stabilit scorul final a fost Balogun (minutul 87).

Laszlo Boloni a răbufnit la adresa unui reporter

La conferința de presă, Laszlo Boloni a apărut foarte nervos și nu a iertat un jurnalist care i-a deranjat discursul pentru că vorbea la telefon.

Antrenorul s-a arătat foarte dezamăgit de prestația echipei sale și în principal de cea a portarului Alexandre Oukidja, care a comis o gafă uriașă în meciul cu AS Monaco. Nervos din cale afară din cauza rezultatului, tehnicianul și-a vărsat furia asupra unui jurnalist prezent în sala de conferințe.

Deranjat că acesta vorbea la telefon, antrenorul român i-a cerut să părăsească încăperea: ”Te rog, dacă vrei să îți închei conversația la telefon, ieși afară! Afară poți vorbi cât de tare vrei! Mulțumesc”, a tunat Laszlo Boloni, conform presei din Franța.

Boloni s-a arătat extrem de dezamăgit de jocul prestat de elevii săi și a transmis că aceștia au arătat ”ca niște amatori”. De departe, antrenorul a fost cel mai supărat pe goalkeeper-ul Alexander Oukidja.

Nu știu exact ce să spun. Am pierdut meciul în primele 15 minute, când ar fi trebuit să conducem cu 2-0. Am avut ocazii de gol în primele 15 minute, vorbim despre o Metz curajoasă, dar defensiva nu a dat dovadă de responsabilitate, lipsă de curaj, de comunicare. Am arătat ca niște amatori.

Monaco a fost echipa mai puternică, mai rapidă. Au știu cum să profite și cum să câștige meciul în 15 minute. În repriza a doua, am avut o evoluție bună și am fost răsplătiți cu două goluri, dar apoi, din nou, apare confuzie în mintea cuiva și se face 5-2. Nu poți să faci așa ceva”, a declarat antrenorul la conferința de presă.

Echipa lui Laszlo Boloni, criticată dur în Franța

Cei de la L’Equipe au catalogat jocul lui Metz drept unul ”jenant”, iar cotidianul Republicain Lorrain a transmis că echipa lui Laszlo Boloni a prestart cel mai slab joc din acest sezon.

Les Messins au cedat jenant pe Saint-Symphorien, în fața unei trupe seducătoare din Monaco. Condusă cu trei goluri din startul jocului, Metz a oferit una dintre cele mai slabe prestații din acest sezon”, au scris cei de la Republicain Lorrain.

Metz ocupă penultima poziție a clasamentului din Ligue 1, cu 23 de puncte și se află pe loc direct retrogradabil.