Jose Mourinho nu dă înapoi: ”O să continui să o spun: nu am pierdut acea finală!”

uefa champions league Europa League Jose Mourinho Fotbal extern Jose Mourinho
Data publicarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 20:47
Data actualizarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 20:49

Antrenorul de 60 de ani de AS Roma a vorbit despre finala Europa League de anul trecut, pierdută în fața Sevillei.

În finala Europa League a sezonului precedent, Roma a fost învinsă de Sevilla (1-4 d.p.), după ce la finalul celor 120 de minute scorul era egal, 1-1. Formația lui Jose Mourinho a criticat aspru arbitrajul lui Anthony Taylor, după ce i-a refuzat un penalty în minutul 81 la hențul lui Fernando.

La finalul partidei de pe Puskas Arena, Jose Mourinho a reacționat agresiv și l-a atacat verbal pe arbitrul englez, motiv pentru care a fost suspendat 4 meciuri.

Jose Mourinho nu uită

La trei luni de la înfrângerea de la Budapesta, Jose Mourinho a revenit și a declarat: ”O să spun asta până când voi părăsi fotbalul. Nu am pierdut acea finală de la Budapesta și nimic nu-mi poate schimba gândurile.”

Jose Mourinho are o carieră demnă de hall of fame-ul fotbalului internațional. Tehnicianul portughez a câștigat de-a lungul carierei sale de două ori Liga Campionilor, alături de Porto și Inter, două titluri de campion în Portugalia, și patru în Anglia. Mai mult decât atât, managerul portughez a câștigat trofeul UEFA Conference League alături de Roma, o cupă a Italiei, o supercupă a Italiei, o supercupă a Spaniei, trei supercupe ale Angliei și patru titluri de cel mai bun antrenor al lumii.