Declaratia de ultima ora a arbitrului care i-a dat galben lui Messi dupa omagiul ISTORIC pentru Maradona! Ce a putut sa spuna acum

Mateu Lahoz Leo Messi Fotbal extern
Data publicarii: Marti 01 Decembrie 2020, 17:24
Data actualizarii: Marti 01 Decembrie 2020, 17:42

In minutul 73 al meciului cu Osasuna, Messi a marcat fantastic si a stabilit scorul final al partidei, 4-0.

Reusita de exceptie a lui Messi a fost celebrata intr-un mod special. Imediat dupa gol, Messi si-a dat jos tricoul si a ramas in echipamentul lui Maradona de la Newell's Old Boys. Arbitrul de la centru, Mateu Lahoz, a respectat regulamentul si i-a dat acordat cartonasul galben lui Messi.

La cateva zile de la acel moment, Lahoz a declarat pentru presa din Spania ca s-a simtit cu adevarat indurerat de moment. Spaniolul a sugerat ca FIFA ar trebui sa faca o exceptie de la regulament in situatii de genul.

"Cand am pus mana in buzunar si i-am aratat galben lui Lionel Messi, m-a durut cu adevarat inima. Sunt de parere ca FIFA ar trebui sa faca unele exceptii de la aceasta regula", a declarat arbitrul Mateu Lahoz, citat de catre Opera News.

Raportul post-meci al lui Mateu Lahoz: "In minutul 73, jucatorul Lionel Andres Messi Cuccittini a fost sanctionat din urmatorul motiv: si-a scos tricoul dupa ce a marcat, ramanand intr-un echipament de-al lui Newell's Old Boys din sezonul 1993/1994, cu numarul 10 pe spate", conform celor de la Marca.

Pe langa cartonasul galben, Barcelona va trebui sa achite o amenda de 3000 de euro dupa gestul facut de Messi, scriu cei de la sport.es.