Ce meci NEBUN! PSV 1-0 CFR! Vezi rezumat

Data publicarii: Vineri 02 Octombrie 2009, 08:01
Data actualizarii: Vineri 02 Octombrie 2009, 10:36

PSV a reusit sa se impuna pe teren propriu in fata clujenilor, dupa un meci nebun la finalul caruia Traore putea produce surpriza.

Meci nebun in Olanda intre CFR si PSV, cu zeci de ratari si minute de fotbal total. Echipa care anul trecut facea furori cu Chelsea si AS Roma are 3 puncte din 2 meciuri in Europa League si se gandeste la primavara europeana.

Agentia olandeza Elf Voetbal a notat, dupa meciul PSV Eindhoven - CFR Cluj, scor 1-0, ca echipa gazda ar fi putut invinge la o diferenta mai mare de goluri, deoarece a fost mult mai buna decat jucatorii antrenati de Antonio Conceicao.

Elf Voetbal considera ca "PSV și-a facut singura meciul greu". "Daca PSV ar fi fructificat ocaziile din prima repriza, scorul ar fi fost mult mai mare. La pauza ar fi trebuit sa fie 5-0. In partea a doua CFR a devenit mai increzatoare si a avut chiar si sanse destul de bune. Ramanem cu o imagine distorsionata, deoarece in realitate PSV a fost mult mai buna decat romanii, nu cum arata scorul", a comentat Elf Voetbal.

Volkskrant a scris ca CFR a permis lui PSV sa dicteze pe teren, echipa gazda dominand copios si creandu-si ocazii mari de gol.

TV Sport 1 a precizat ca PSV ar fi trebuit sa conduca la pauza la trei sau patru goluri diferenta: "Furtuna din prima repriza nu s-a mai repetat dupa pauza, PSV permitand romanilor sa revina in joc, iar Lacina Traore a devenit periculos".

Cotidianul Algemeen Dagblad a titrat: "PSV a castigat, dar a uitat sa inscrie". "Sansele de gol au fost numeroase, dar PSV a marcat doar o data. Perla maghiara Dzsudzsak a initiat majoritatea actiunilor", a scris AD.

Eindhovens Dagblad a mentionat ca, facand o prima repriza excelenta, PSV a reusit prima victorie in grupa.

Site-ul oficial al gruparii olandeze a notat ca meciul a avut doua fete, dar punctele pretioase au intrat in contul echipei batave. "PSV a facut in prima parte una dintre cele mai bune reprize din acest sezon, dupa pauza n-a mai reusit acelasi lucru, dar a obtinut o victorie importanta. PSV a tinut lucrurile sub control, a avut multe ocazii. Dupa pauza a fost parca alt meci, Cluj replicand serios. Alcantara ar fi trebuit eliminat, dar arbitrul nu a facut acest lucru. PSV a avut ceva probleme cu CFR, dar victoria e valoroasa", a notat sursa citata.

"O repriza foarte buna a fost de ajuns pentru PSV", a titrat Brabants Dagblad.

"PSV s-a multumit cu golul inscris rapid si conduce grupa", a titrat si De Telegraaf.

Formatia CFR Cluj a pierdut, cu scorul de 0-1 (0-1), meciul sustinut, joi seara, in deplasare, in compania echipei olandeze PSV Eindhoven, in etapa a doua a grupei K a Ligii Europa.

ECHIPELE DE START:

PSV EINDHOVEN
Isaksson- Rodrighez, Toivonen, Lazovic, Pieters- Engelaar, Afellay, Dzsudzsak, Ooijer- Manolev, Bakkal
Rezerve: Cassio Ramos, Salcido, Simons, Amrabat, Marcellis, Ojo, Reis
Antrenor: Fred Rutten

CFR Cluj
Nuno Claro- Tony, Panin, Muresan, Dubarbier- Peralta, Traore, Alcantara, Juan Culio, Cadu, Deac
Rezerve: Peskovic, Cabrera, Mara, Andre Leao, Dani, Edimar, Nei
Antrenor: Antonio Conceicao

LIVE-TEXT

Repriza a doua

Min 90: Fluier final al meciului
Min 90:
Dzsudzsak scapa singur cu Nuno Claro si suteaza puternic, insa portarul CFR-ului se opune
Min 87:
Alcantara patrunde in careu si este blocat cu un ultim efort de Ooijer, care acorda corner
Min 77:
Inca o ocazie mare a lui Traore, sutul sau din marginea careului trece pe langa poarta lui Isaksson
Min 75:
Engelaar suteaza in forta din 10 metri, Nuno Claro intervine salvator si respinge
Min 73:
Centrare perfecta a lui Mara in fata portii, Traore se inalta si trimite putin pe langa poarta
Min 70:
Mara executa o lovitura de colt pana la Cadu, care reia cu capul in bratele portarului Isaksson
Min 62:
Dubarbier gaseste un culoar spre poarta olandezilor si suteaza in forta, mingea trece pe langa tinta
Min 60:
Traore este foarte bine plasat in careu si pune capul la o centrare venita de la Deac, Isaksson este la post si retine
Min 57:
Salcido ii ia locul lui Pieters
Min 55:
Deac avanseaza cu mingea la picior pana la 20 de metri si suteaza putin peste transversala
Min 54:
Centrarea lui Deac de pe dreapta este reluata de Traore in bratele lui Isaksson
Min 51:
Affelay centreaza de pe partea stanga, respinge Cadu
Min 47:
Cadu reia foarte bine cu capul din fata portii, intervine Isaksson si scoate de sub bara
Min 46: A inceput a doua repriza

Prima repriza

Min 45: Sfarsitul primei reprize
Min 45:
Ratare incredibila a olandezilor, Toivonen suteaza mult peste poarta dupa ce primise o pasa excelenta in 6 metri
Min 44: Culio centreaza in fata portii, intervine Issakson si retine
Min 41:
Toivonen reia, nemarcat in 6 metri, cu capul, un balon primit de pe partea stanga, putin pe langa poarta
Min 39: Dubarbier castiga un balon la mijlocul terenului, avanseaza spre poarta, centreaza pentru Traore, dar mingea este respinsa de un fundas olandez
Min 33:
Dani vede cartonasul galben dupa un fault tare asupra lui Affelay
Min 31:
O noua ocazie uriaza pentru PSV, Nuno Claro are o interventie salvatoare la reluarea lui Lazovic din fata portii
Min 26:
Lazovic reia cu capul din 6 metri, mingea loveste bara si apoi este retinuta de Nuno Claro
Min 25:
Culio centreaza de pe partea stanga, Cadu reia din fata portii peste transversala
Min 23:
Affelay suteaza in forta de la 16 metri, mingea loveste bara
Min 19:
Ocazie mare pentru PSV: Bakkal nu ajunge la o minge trimisa pe jos in fata portii
Min 14:
Nuno Claro iese foarte bine din poarta si retine din fata lui Lazovic
Min 10:
Culio suteaza de la marginea careului, Isaksson se intinde si respinge de langa bara
Min 9:
Intra Dani in locul lui Muresan
Min 8: Gool PSV:
Dzsudzsak centreaza de pe partea stanga, Bakkal reia cu capul si deschide scorul
Min 4:
Prima mare ocazie de gol apartine olandezilor: lovitura de cap a lui Manolev trece peste transversala lui Nuno Claro