Șocul serii: Franța - Gibraltar 14-0. Calificare în mare stil pentru "Cocoșul galic"

Franța - Gibraltar Preliminariile EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 23:36
Data actualizarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 23:36

Franța a făcut show sâmbătă seară.

Francezii au primit vizita celor de la Gibraltar pe „Allianz Riviera” din Nice, în a noua rundă din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania.

Ethan Santos și-a dat autogol în minutul trei, iar francezii au dat startul recitalului. Marcus Thuram a majorat diferența în minutul patru, iar Warren Zaire-Emery a dus scorul la 3-0 în minutul 16.

Santos (Gibraltar) a văzut cartonașul roșu în minutul 18, iar Kylian Mbappe și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj în minutul 30.

Au urmat trei goluri în trei minute pentru "Cocoșul galic". Jonathan Clauss (minutul 34), Kingsley Coman (minutul 36) și Youssouf Fofana (minutul 37) au închis tabela de marcaj în prima repriză.

În repriza secundă, Adrien Rabiot (minutul 64), Kingsley Coman (minutul 66), Ousmane Dembele (minutul 73), Kylian Mbappe (minutele 75, 82) și Olivier Giroud (minutele 89 și 90+1) au dus scorul la 14-0!

• Francezii s-au calificat, ulterior, după ce au încheiat Grupa B din preliminariile EURO 2024 pe prima poziție cu 21 de puncte

Recordul lui Zaire-Emery

La doar 17 ani, opt luni și 10 zile, Warren Zaire-Emery a debutat pentru naționala Franței. Mai mult, a și înscris în prima repriză și a doborât un record de peste 100 de ani.