VIDEO Richards, salvator: Anglia 2-1 Finlanda la Euro U21!

Data publicarii: Luni 15 Iunie 2009, 18:20
Data actualizarii: Luni 15 Iunie 2009, 21:50

Pustii Angliei au avut de furca cu Finalnda romanului Tomi Petrescu, "juniorii" lui Capello reusind sa castige cu 2-1 datorita golului reusit cu capul de Richards.

Micah Richards a adus victoria Angliei in meciul cu Finlanda de la Halmstad, dupa un gol "englezesc" reusit in repriza a doua, intr-un moment in care finlandezii ii inghesuisera pe elevii lui Stuart Pearce. Romanul Tomi Petrescu nu a fost folosit de antrenorul finlandezilor.

Ajutata si de o galerie numeroasa deplasata in Suedia, Finalnda a inceput tare meciul, insa Lee Cattermol a deschis scorul pentru britanici dupa doar 15 minute.

Nordicii nu s-au lasat insa si au reusit golul egalizator mai repede decat se asteptau, in minutul 33. Sadik a scapat in careu, a fost faultat in careu de Michael Mancienne, iar Sparv a transormat lovitura de pedepsa. Arbitrul l-a eliminat la acea faza pe Mancienne.

Finalandezii au inceput curajos si repriza secunda, insa chiar cand le era lumea mai draga, Richards a reusit sa inscrie cu capul, dupa o faza tipic englezeasca. Lovitura de la colt, cap si gol. Anglia debuteaza cu o victorie la Euro si anunta bineinteles ca vrea trofeul.

Echipele de start!
Anglia: Hart, Cranie, Cattermole, Milner, Agbonlahor, Noble, Muamba, Walcott, Richards, Mancienne, Gibbs

Finlanda: Jaakkoda, Raitala, Portin, Turunen, Sparv, Hamalainen, M.Hetemaj, Sadik, Parikka, Aho, P. Hetemaj