S-au stabilit primele echipe calificate în sferturile Cupei! Dinamo, egalată în doar 20 de minute după ce a condus cu 3-0

Dinamo Cupa Romaniei fc voluntari Petrolul Ploiesti Unirea Slobozia Cupa Romaniei
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2022, 20:59
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2022, 20:59

Urmărim și comentăm împreună ultimele meciuri din Grupa A a Cupei României pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

În urma acestor rezultate, Sepsi OSK și FCU Craiova sunt cele două echipe calificate în sferturile de finală din grupa A a Cupei României.

Rezultatele meciurilor

Sepsi OSK - FC Voluntari 4-0

Sepsi OSK a avut o misiune facilă în partida cu FC Voluntari, pe care a câștigat-o fără emoții, scor 4-0. În prima repriză au marcat Bălașa și Varga, același Varga reușind dubla în minutul 62. Safranko a stabilit scorul final în minutul 84.

Unirea Slobozia - Dinamo București 3-3

În prima repriză, Dinamo București a preluat conducerea după 30 de minute, grație golurilor înscrise de Ghezali, Amzar și Roșu.

În minutul 39, Unirea Slobozia a redus diferența prin Toma, din penalty.

Partea secundă a adus o răsturnare de situație inedită, gazdele reușind să restabilească egalitatea după reușitele lui Rus și Ibrian.

Petrolul - FCU Craiova 0-1

Gabi Iancu a marcat singurul gol al partidei, în minutul 81, iar FCU Craiova o obținut o nouă victorie sub conducerea lui Nicolo Napoli, după succesul din derby-ul Craiovei.

Unirea Slobozia - Dinamo, Sepsi Sfântu Gheorghe - FC Voluntari și Petrolul Ploiești - FC U Craiova, meciurile din Grupa A după care vom afla primele două echipe calificate în sferturile Cupei, sunt LIVE TEXT pe sport.ro începând cu ora 19:00. Toate echipele au șanse de calificare!

Unirea Slobozia - Dinamo

Dinamo și Unirea Slobozia, alături de Petrolul Ploiești, nu au decât opțiunea victoriei.

Dar nu e suficient, după cum subliniază FRF: Sepsi trebuie să bată pe Voluntari și Petrolul pe U Craiova 1948 pentru ca echipele cu doar 1 punct la acest moment să aibă culoar spre calificare.

Sepsi - FC Voluntari

Sepsi ajunge în sferturile de finală chiar și printr-o remiză pe teren propriu cu FC Voluntari.

Dar un eșec în fața ilfovenilor, cumulat cu o victorie obținută de FCU Craiova la Ploiești înseamnă eliminare pentru covăsneni, mai explică FRF.

Voluntari merge în sferturi dacă învinge la Sepsi.

Petrolul Ploiești - FC U Craiova

Prin 3 puncte obținute cu Petrolul, FC U Craiova 1948 și-ar asigura prezența în sferturile de finală.

Un rezultat de egalitate are același deznodământ dacă FC Voluntari nu câștigă la Sepsi.