Cupa Romaniei axiopolis cernavoda CS Dinamo faza regionala Progresul Fundulea Cupa Romaniei

S-a încheiat faza regională a Cupei. Toate rezultatele și echipele calificate: CS Dinamo s-a făcut de râs la Fundulea!

Câștigătoarele finalelor celor șapte regiuni vor intra pe ”tabloul principal” al competiției. Printre candidate se numără Axiopolis Cernavodă, Dunărea Turris Turnu Măgurele, Universitatea din Alba Iulia și ACS Târgu Mureș.

SPORT.RO
Data publicarii: Joi 14 Iulie 2022, 10:58
Data actualizarii: Joi 14 Iulie 2022, 10:58

Federația Română de Fotbal a publicat rezultatele meciurilor din etapa a treia, ultima, a fazei regionale a Cupei României, care din această ediție se dispută într-un nou format.

Câștigătoarele finalelor celor șapte regiuni vor intra pe ”tabloul principal” al competiției.

Toate rezultatele din faza regională a Cupei

Regiunea 1

Grupa 1

Victoria Horia (Neamț) – Unirea Bacău (Bacău)  2-1

VICTORIA HORIA (Neamț) s-a calificat în Finala Regiunii 1.

* Victoria Lețcani (Iași) s-a retras din competiție

* În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.

Grupa 2

Viitorul Darabani (Botoșani) – CSSM Vaslui (Vaslui)  5-1 (3-4 la penalty-uri)

Viitorul Liteni (Suceava) – Viitorul Darabani 1-2

CSSM Vaslui – Viitorul Liteni 5-3

VIITORUL DARABANI (Botoșani) s-a calificat în Finala Regiunii 1.

Regiunea 2

Grupa 1

Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – CSM Sighetu Marmației (Maramureș) – 3-1 (5-6 la penalty-uri)

Rapid Jibou (Sălaj) – Someșul Feldru 1-4

CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou 10-1

SOMEȘUL FELDRU (Bistrița-Năsăud) s-a calificat în Finala Regiunii 2.

Grupa 2

Recolta Dorolț (Satu Mare) – Crișul Sântandrei (Bihor) 0-1

CRIȘUL SÂNTANDREI (Bihor) s-a calificat în Finala Regiunii 2.

* Supporter 2.0 Cluj-Napoca (Cluj) s-a retras din competiție

* În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.

Regiunea 3

Grupa 1

ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș) – ACSM Codlea (Brașov) 7-1 (8-7 la penalty-uri)

Inter Stars 2020 Sibiu (Sibiu) – ACS Tg. Mureș 1898 1-6

ACSM Codlea – Inter Stars 2020 Sibiu 3-2

ACS TÂRGU MUREȘ 1898 (Mureș) s-a calificat în Finala Regiunii 3.

Grupa 2

Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CS Gheorgheni (Harghita) – 2-0

UNIVERSITATEA DIN ALBA IULIA (Alba) s-a calificat în Finala Regiunii 3.

* Județul Covasna nu a furnizat câștigătoarea Cupei României la nivel județean.

* În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.

Regiunea 4

Grupa 1

Nera Bogodinț (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj)  0-4 (5-3 la penalty-uri)

CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) – Nera Bogodinț  13-0

CSO Turceni – CS Gloria al Orașului Geoagiu 2-1

CSO TURCENI (Gorj) s-a calificat în Finala Regiunii 4.

Grupa 2

Victoria Felnac (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) 6-2 (2-4 la penalty-uri)

CSM Lugoj (Timiș) – Victoria Felnac 5-3 (2-3 la penalty-uri)

Recolta Dănceu – CSM Lugoj 1-2

CSM LUGOJ (Timiș) s-a calificat în Finala Regiunii 4.

Regiunea 5

Grupa 1

Oltul Curtișoara (Olt) – ACS Roberto Ziduri (Dâmbovița) 4-5 (3-4 la penalty-uri)

Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara 0-1 (4-5 la penalty-uri)

ACS Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea 4-1

ACS ROBERTO ZIDURI (Dâmbovița) s-a calificat în Finala Regiunii 5.

Grupa 2

Dunărea Turris Turnu Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș) 2-0 (4-5 la penalty-uri)

Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Turnu Măgurele 1-3

Inter Câmpulung – Dunărea Calafat 4-1

DUNĂREA TURRIS TURNU MĂGURELE (Teleorman) s-a calificat în Finala Regiunii 5.

Regiunea 6

Grupa 1

Dunărea 2020 Giurgiu (Giurgiu) – Școala de Fotbal ARD Snagov (Ilfov) 4-3 (4-3 la penalty-uri)

Atletic United 1906 Ploiești (Prahova) – Dunărea 2020 Giurgiu 2-2 (7-8 la penalty-uri)

Școala de Fotbal ARD Snagov – Atletic United 1906 Ploiești 2-4

ATLETIC UNITED 1906 PLOIEȘTI (Prahova) s-a calificat în Finala Regiunii 6.

Grupa 2

AFC Iazu (Ialomița) – Progresul Fundulea (Călărași) 0-3 (6-5 la penalty-uri)

CS Dinamo București (București) – AFC Iazu 8-0 (5-4 la penalty-uri)

Progresul Fundulea – CS Dinamo București 1-0 

PROGRESUL FUNDULEA (Călărași) s-a calificat în Finala Regiunii 6.

Regiunea 7

Grupa 1

Victoria Traian (Brăila) – Axiopolis Cernavodă (Constanța) 0-12 (5-4 la penalty-uri)

Victoria Gugești (Vrancea) – Victoria Traian 10-2 (2-4 la penalty-uri)

Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești 7-2

AXIOPOLIS CERNAVODĂ (Constanța) s-a calificat în Finala Regiunii 7.

Grupa 2

Unirea Braniștea (Galați) – Voința Lanuri (Buzău) – 3-1 (2-4 la penalty-uri)

Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – Unirea Braniștea 1-8

Voința Lanuri – Pescărușul Sarichioi Junior - anulat

UNIREA BRANIȘTEA (Galați) s-a calificat în Finala Regiunii 7.

Finalele fazei regionale

Regiunea 1

Victoria Horia (Neamț) – Viitorul Darabani (Botoșani) 

Regiunea 2

Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – Crișul Sântandrei (Bihor)

Regiunea 3

ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș) – Universitatea din Alba Iulia (Alba)

Regiunea 4

CSO Turceni (Gorj) – CSM Lugoj (Timiș)

Regiunea 5

ACS Roberto Ziduri (Dâmbovița) – Dunărea Turris Turnu Măgurele (Teleorman)

Regiunea 6

Atletic United 1906 Ploiești (Prahova) – Progresul Fundulea (Călărași)

Regiunea 7

Axiopolis Cernavodă (Constanța)– Unirea Braniștea (Galați)

De ce s-au executat lovituri de departajare indiferent de scorurile meciurilor

”În conformitate cu decizia Comitetului Executiv din data de 29.06.2022, la finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final. Excepţie pot face meciul al doilea și al treilea, doar în situaţia în care echipa calificată din grupă în finala regiunii a fost deja stabilită ca urmare a rezultatelor din primele două meciuri, situaţie în care nu va mai fi necesară executarea loviturilor de departajare.

Rezultatul loviturilor de departajare va fi folosit drept criteriu de departajare în cazul în care la finalul meciurilor dintr-o grupă va exista o egalitate perfectă a liniei de clasament între două sau mai multe echipe.

În situaţia în care şi după aplicarea criteriului loviturilor de departajare egalitatea perfectă între cluburi se va păstra în clasament, ca ultim criteriu de departajare se va proceda la tragerea la sorţi a echipei califícate în finala regiunii”, a explicat FRF pe site-ul oficial.

Foto: Facebook - AJF Călărași

Modifică setările cookies