FCU Craiova - FCSB 2-0! Victorie mare pentru olteni. FCSB, OUT din Cupa României

fcu craiova - fcsb Ion Oblemenco Cupa Romaniei Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 22:43
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 22:42

FCU Craiova s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la FCSB, obținând calificarea în sferturile de finală din Cupa României.

FCU Craiova - FCSB 2-0

Final de meci!

Minutul 72 - Ocazie pentru FCU Craiova! Achim șutează la colțul scurt, din interiorul careului, însă Andrei Vlad reușește să respingă la limită.

• Andrea Compagno / Sursă Foto - Gabi Chirea

Minutul 47 - Ocazie pentru FCSB! Alexandru Băluță ajunge într-o poziție ideală, singur cu portarul, însă Gurău are o ieșire bună și blochează șutul.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - GOOOL FCU Craiova! Mingea ajunge la Van Durmen dintr-o respingere, în interiorul careului, și marchează în urma unui șut puternic.

Minutul 40 - GOOOL FCU Craiova! Bauza pătrunde în interiorul careului, driblează doi adversari și îl învinge pe Vlad cu un șut la colțul lung.

Minutul 24 - Ocazie pentru FCU Craiova! Baeten i-a centrat lui Bauza, care a șutat spectaculos, însă Vlad a avut o intervenție foarte bună.

Minutul 13 - Ocazie pentru FCSB! Mihai Lixandru își încearcă norocul cu un șut din afara careului, însă nu suficient de puternic pentru a-i pune probleme lui Gurău.

A început partida!

FCU Craiova - FCSB: echipele de start

FCU Craiova: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - Achim, Van Durmen - Baeten, Bauza, Blidar - Chițu

Rezerve: Mogoșanu, Sidibe, Buta, Pop, Ibrahim, Albu, Blănuță, Danny, Bahassa

Antrenor: Giovanni Costantino

FCSB: Vlad - Crețu, Dawa, Haruț, Ganea - Ov. Popescu, Lixandru, Djokovic - Radaslavescu, Băluță, Rotariu

Rezerve: Udrea, Șut, Miculescu, Toma, Laszlo, Olaru, Pantea, Radunovic, Popa

Antrenor: Elias Charalambous

Cele două echipe se vor întâlni în a treia etapă a grupelor din noul format al Cupei României, inaugurat sezonul trecut. FCU Craiova și FCSB se vor întâlni pe stadionul "Ion Oblemenco" din Bănie.

Cupa României | FCU Craiova - FCSB, LIVE TEXT de la ora 20:45! Totul sau nimic pe "Ion Oblemenco"

FCSB se află în acest moment pe locul doi în Grupa C a Cupei României cu patru puncte. O victorie și un singur rezultat de egalitate a înregistrat până acum formația dirijată de Elias Charalambous în actuala campanie.

De cealaltă parte, FCU Craiova se situează pe poziția a treia tot cu patru puncte. Un rezultat pozitiv și o remiză au înregistrat și oltenii după două etape desfășurate în grupele Cupei României.