Razvan Lucescu Conference League PAOK Salonic Conference League
Data publicarii: Vineri 25 August 2023, 09:27
Data actualizarii: Vineri 25 August 2023, 09:27

PAOK Salonic a învins-o pe Hearts cu 2-1.

Cele două cluburi s-au înfruntat în manșa întâi a play-off-ului pentru calificarea în UEFA Europa Conference League, pe stadionul Tynecastle Park din Edinburgh. Peste 17.000 de spectatori au fost prezenți la meci, așa cum indică statisticile oferite de site-ul de specialitate FlashScore.

Cu Răzvan Lucescu pe banca tehnică, PAOK Salonic a fost mai întâi condusă. Lawrence Shankland a deschis scorul în minutul nouă dintr-o lovitură de la 11 metri, dar grecii au reacționat imediat și au restabilit egalitatea prin Stefan Schwab, în minutul 12.

În repriza secundă, cu 15 minute până la finalul timpului regulamentar, PAOK Salonic a dat lovitura în deplasare. Thomas Murg i-a pasat decisiv lui Andrija Zivkovic, care l-a învins pe portarul advers și a adus vicoria pentru echipa lui Răzvan Lucescu.

Ce a spus Răzvan Lucescu după meci

După ce formația pe care o dirijează încă din iulie 2021 a învins-o în manșa tur pe Hearts și se află la un pas de accederea în grupele competiției, Răzvan Lucescu a precizat că meciul a decurs așa cum și-ar fi dorit.

„A fost exact așa cum ne așteptam. Am răspuns într-un mod aproape perfect. Am reușit să părăsim terenul cu victorie, dar trebuie să fim foarte pregătiți pentru al doilea joc. Să avem același spirit pe care l-am avut astăzi. În aceste trei meciuri din calificări, ne-am confruntat cu trei adversari foarte diferiți.

Dacă nu sunt complet mulțumit de ceva, este pentru că nu am păstrat controlul mingii atât de mult pe cât ne-am fi dorit. Aș fi fost mult mai mulțumit dacă am păstra mingea mai mult în posesia noastră.

Fiecare meci este diferit și ar trebui să fim pregătiți să reacționăm. Sunt mereu îngrijorat pentru meciul următor. Sunt îngrijorat de spiritul jucătorilor noștri și de cum vor fi ei în acel moment. Sunt îngrijorat pentru că știu că în fotbal trebuie să fii pregătit în orice situație.

Nu sunt îngrijorat de fanii noștri și de comportamentul lor. Ne vor da entuziasm și motivație pentru a juca cu agresivitate pentru calificare. Nu am realizat nimic. Avem un mic avantaj pentru al doilea joc”, a spus Răzvan Lucescu după meci, conform Metrosport.

Pentru PAOK Salonic urmează meciul din campionatul Greciei cu Kifisias duminică, 27 august, de la ora 21:00, în timp ce returu cu Hearts e joi, 31 august, de la ora 20:30.