S-a întâmplat pentru prima dată în istoria Campionatului Mondial. Contraperformanța bifată în meciul Uruguay - Coreea de Sud

Uruguay - Coreea de Sud Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Joi 24 Noiembrie 2022, 19:31
Data actualizarii: Joi 24 Noiembrie 2022, 19:44

Uruguay şi Coreea de Sud au terminat la egalitate, scor 0-0, în Grupa H a Campionatului Mondial de fotbal din Qatar.

Sud-americanii au avut cele mai mari ocazii, două bare, în acest meci în care niciuna dintre echipe nu a tras vreun şut pe spaţiul porţii. Este prima partidă din istoria unui Campionat Mondial în care se înregistrează această contraperformanță.

Sud-coreenii au avut o şansă mare de a deschide scorul, însă Ui Jo Hwang (minutul 34) a reluat de la 10 metri, puţin peste poartă.

În finalul primei reprize, ''celeştii'' au avut o bară prin căpitanul Godin (minutul 43), care a trimis cu capul de la 8 m, după cornerul lui Valverde.

Repriza secundă nu a arătat diferit, chiar dacă sud-americanii au avut o posesie mai bună. Nunez (minutul 63) a fost blocat de portar în momentul centrării, Cavani nu a ajuns la şutul-centrare al lui Nunez (minutul 81), iar Valverde a trimis o torpilă de la 25 de metri în bara porţii adverse (minutul 89).

Statistici despre Uruguay și Coreea de Sud, la Campionatul Mondial

Coreea de Sud, aflată la a 10-a participare consecutivă la turneul final, nu a trecut de grupe la ultimele două ediţii. Uruguays-a oprit în sferturile de finală la ediţia din 2018.

Echipa sud-americană nu a reuşit să câştige decât o dată meciul său de debut la Cupa Mondială la ultimele opt ediţii (patru egaluri, trei eşecuri). Coreea de Sud nu a a obţinut nici ea victorii în meciul său de debut la ultimele trei ediţii.

În etapa a doua vor avea loc partidele Coreea de Sud - Ghana (Education City Stadium - Doha, 15:00) şi Portugalia - Uruguay (Lusail Stadium- Al Daayen, 21:00).