FOTO ȘI VIDEO FC Barcelona și Manchester City, egale într-un amical caritabil de lux! Șase goluri marcate pe Camp Nou! Haaland s-a făcut de râs

fc barcelona Erling Haaland Manchester City Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 25 August 2022, 07:52
Data actualizarii: Joi 25 August 2022, 08:07

FC Barcelona și Manchester City s-au întâlnit, miercuri seară, într-un amical caritabil, inițiat de fostul antrenor al catalanilor, Unzue.

Meciul a avut ca scop strângerea de fonduri pentru a combate scleroza laterală amiotrofică (SLA), cu care a fost diagnosticat și fostul antrenor. Partida s-a încheiat cu o remiză, scor 3-3, după ce ambele echipe au făcut un adevărat spectacol.

Scorul a fost deschis de campioana Angliei, prin Julian Alvarez, în  minutul 21, însă Aubameyang i-a dat replica, opt minute mai târziu, stabilind astfel și rezultatul primei reprize. În a doua repriză, spectacolul a fost la el acasă, iar Frenkie de Jong a dus-o pe Barcelona în avantaj, din pasa lui Depay.

Catalanii nu s-au aflat mult timp la conducere, Palmer egalând din pasa lui Cancelo, în minutul 70. Echipa lui Xavi a avut din nou avantaj pe tabelă în minutul 79, după golul marcat de Depay, însă Mahrez a egalat din penalty, în al nouălea minut al prelungirilor.

Erling Haaland, simulare incredibilă pe Camp Nou

Erling Haaland (22 ani) nu a fost trimis titular de Pep Guardiola, însă antrenorul spaniol l-a trimis în teren în minutul 72, în locul lui Alvarez. Atacantul norvegian a fost și protagonistul unui moment de tot râsul, în minutul opt de prelungiri ale meciului, după ce a simulat un fault în interiorul careului.

Imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare.