Dramă pentru Marius Șumudică! Gaziantep a fost egalată dramatic în prelungirile partidei

Marius Sumudica Gaziantep Gaziantep - Samsunspor Campionate externe Marius Șumudică, antrenor Gaziantep / Foto: Getty Images
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 17:13
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 17:13

Gaziantep, echipa pregătită de Marius Șumudică (52 de ani), a remizat în ultima etapă din campionatul Turciei cu Samsunspor, scor 1-1.

Cu Florin Niță, Alexandru Maxim și Denis Drăguș pe teren din primul minut al partidei, Gaziantep a pierdut dramatic două puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării.

Gaziantep, egalată dramatic de Samsunspor

Primul gol al partidei a fost marcat pe final, în minutul 83, de mijlocașul turc Ogun Ozcicek, dar Samsunspor a reușit să restabilească egalitatea în prelungirile partidei, în minutul 90+2, prin reușita lui Lubomir Satka.

Deian Sorescu a început meciul din postura de rezervă, dar a fost aruncat în joc în minutul 79, la scorul de 0-0.

În urma acestui rezultat, Gaziantep a ratat șansa de a ieși, cel puțin temporar, din zona retrogradabilă a primei ligi din Turcia. Echipa lui Marius Șumudică este pe locul 17, cu 28 de puncte, la egalitate cu Karagumruk, echipa care ocupă ultimul loc ce asigură salvarea de la retrogradare.

În următoarea etapă, Gaziantep va avea parte de un duel dificil, împotriva celor de la Istanbul Bașakșehir, tot pe teren propriu.

Marius Șumudică a fost ”instalat” în funcția de antrenor principal la Gaziantep la începutul lunii septembrie. De atunci a prins 25 de meciuri (10 victorii, șase rezultate de egalitate și nouă înfrângeri).