Ciao, Darwin! Nunez s-a dezlănțuit după criticile primite! A înscris patru goluri într-o repriză în amicalul cu Leipzig

Darwin Nunez Jurgen Klopp Liverpool Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 10:44
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 10:57

Darwin Nunez (23 ani) a fost transferat de Liverpool în această vară de la Benfica.

Echipa pregătită de Jurgen Klopp a plătit 75 de milioane de euro pentru transferul uruguayanului, care poate ajunge la 100 de milioane de euro, în funcție de diferite bonusuri ce au fost stabilite în contract. În cazul în care Nunez atinge bonusurile menționate, atunci devine cel mai scump jucător transferat din istoria „cormoranilor”.

Tânărul jucător a fost criticat dur de fanii lui Liverpool după primele meciuri de pregătire, fiind blamat pentru ratările sale atât din meciuri, cât și de la antrenamente. „Înfuriat” de criticile primite, Nunez și-a arătat valoarea în ultimul amical al echipei lui Klopp împotriva lui Leipzig, 5-0.

Darwin Nunez, patru goluri într-o repriză pentru Liverpool

Scorul a fost deschis de Mohamed Salah, în minutul 8, din pasa lui Firmino, iar tabela a rămas intactă până în a doua repriză. Darwin Nunez a intrat în teren în locul lui Firmino, în startul părții secunde și a avut nevoie de doar trei minute pentru a deschide scorul, din penalty.

Ulterior, uruguayanul s-a dezlănțuit și a mai marcat de trei ori, în minutul 51, 68, respectiv 90.

Jurgen Klopp, despre Darwin Nunez: „Cel mai bun mod de a pune capăt discuțiilor!”

Antrenorul lui Liverpool a vorbit la finalul partidei, punând accent pe criticile venite din mediul online. Jurgen Klopp a declarat că „replica” lui Nunez a fost una pe măsură, însă a spus și că e normal ca fotbalistul să aibă rețineri la primele atingeri de balon.

„Este cel mai bun mod de a pune capăt acestor discuții. Ne gândim mereu că dacă plătești mulți bani pe ei, jucătorii nu simt presiune. Sunt ființe umane și prima atingere nu este perfectă dintr-o dată.

Această generație de jucători citesc rețelele de socializare, ceea ce nu e chiar inteligent, însă o fac. Te simți grăbit în astfel de momente. Este un atacant diferit față de ce aveam și ce am avut, însă este unul chiar bun. Desigur, este o noapte bună pentru el”, a declarat Jurgen Klopp la finalul meciului conform talk Sport