steliano filip Mezokovesd Zsory Campionate externe Steliano Filip
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 13:16
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 13:17

Steliano Filip (29 de ani) are mai bine zece luni de când joacă la Mezokovesd Zsory, în prima ligă din Ungaria.

Fundașul stânga a bifat șase apariții în cele opt etape deja scurse din acest sezon din Ungaria. În ultima partidă, pierdută cu Zalaegerszeg scor 1-2, Filip a intrat din postura de rezervă, în minutul 64, la 1-0 pentru oaspeți.

Steliano Filip, pe loc retrogradabil cu Mezokovesd Zsory

La scurt timp, Mezokovesd a reușit să egaleze, dar nu a putut menține rezultatul până la final. Zalaegerszeg a punctat în minutul 85 prin Antonio Mance, care a reușit ”dubla” după ce a fost lăsat liber în careul adevrs. Rezumatul partidei poate fi urmărit AICI.

Pentru echipa lui Steliano Filip, victoria ar fi fost importantă în economia luptei pentru salvarea de la retrogradare, având în vedere că Zalaegerszeg se luptă și ea în subsolul clasamentului.

Acum, Mzokovesd a rămas pe penultimul loc, cu patru puncte, la egalitate cu codașa Kisvarda, iar primul loc care asigură salvarea este ocupat acum de Zalaegerszeg, cu opt puncte.

În următoarea rundă, echipa lui Filip se va deplasa chiar pe terenul ultimei clasate Kisvarda.

CV-ul lui Steliano Filip

În două mandate la Dinamo, Steliano Filip a adunat 199 de meciuri pentru „câinii roșii”, în care a marcat 7 goluri și a oferit 15 pase decisive. Fundașul a mai jucat și în Croația, pentru Hajduk Split.

De asemenea, fundașul lateral stânga a bifat și 7 prezențe la echipa națională, jucând și la ultimul turneu final la care România s-a calificat, EURO 2016.

În România, Filip a mai jucat pentru LPS Banatul, Avicola Buziaș, FC Maramureș, Dunărea Călărași și Viitorul Constanța.