FOTO ȘI VIDEO Câmp de război! Fanii lui Ajax au făcut prăpăd după umilința cu Feyenoord și au intrat cu forța în club

ajax - feyenoord ajax feyenoord incidente ajax - feyenoord Campionate externe
Data publicarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 22:24
Data actualizarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 22:31

Fanii lui Ajax au făcut prăpăd după ce au oprit meciul cu Feyenoord (0-3 la pauză).

Fanii lui Ajax au fost dezamăgiți după startul modest de sezon, cel mai slab pentru ”lăncieri” din 1965. Gruparea din Amsterdam are doar cinci puncte după patru etape și este pe locul 13 în Erevidisie.

Câmp de război la Amsterdam! Fanii au făcut prăpăd

Feyenoord a început în forță duelul de pe Amsterdam ArenA. Santiago Tomas Gimenez a marcat de două ori în minutele 9 și 18, iar în minutul 37 a pasat decisiv pentru reușita lui Igor Paixao.

Oaspeții aveau deja 3-0 la pauză, iar fanii nu au mai putut suporta și au oprit de tot partida, iar incidentele au continuat și după ce arbitrul a decis să suspende meciul.

Ultrașii din Amsterdam și-au continuat protestul și după meci și au vandalizat câteva dintre ușile de acces în stadion. Pe una dintre filmările ajunse în mediul online se poate observa cum suporterii vandalizează una dintre ușile de acces în muzeul clubului, pe unde există căi de acces către vestiare sau birouri.

A fost nevoie de intervenția forțelor de ordine, dar și așa spiritele au fost calmate cu greu.

Din sezonul 1998-1999 nu s-a mai întâmplat ca Ajax să nu încheie sezonul pe primele cinci poziții în campionatul Olandei.

• Ajax are doar cinci puncte după primele cinci meciuri și este pe locul 14 în Olanda.