Au trecut 25 de ani de la "Mana lui Dumnezeu"! Afla povestile celor mai celebre 10 henturi din istoria fotbalului:

hent mana lui dumnezeu maradona Campionate externe
Data publicarii: Miercuri 22 Iunie 2011, 15:02
Data actualizarii: Miercuri 22 Iunie 2011, 15:26

De la Maradona la Henry, de la Kempes la Luis Suarez! Vezi povestea celor mai celebre 10 henturi din fotbal:

Astazi se implinesc 25 ani de la celebrul hent facut de Maradona in meciul cu Anglia!

Goal a prezentat un top 10 al celor mai tari henturi din istoria fotbalului! Vezi mai jos povestea din spatele gesturilor ce au adus, in unele cazuri, calificari la Campionate Mondiale:

10 - Luis Fabiano in Brazilia - Coasta de Fildes - 2010
Brazilianul a facut nu unul ci doua henturi cand a dat al doilea gol al Braziliei, in victoria cu 3-1. Arbitrul l-a intrebat pe Luis Fabiano daca a atins balonul cu mana, in timp ce se indreptau spre centrul terenului, dar brazilianul nu a recunoscut.

9 - Maradona in Argentina - USSR - 1990
Maradona a scos mingea din poarta cu mana, la scorul de 0-0, intr-un meci ce urma sa se termina 2-0 pentru Argentina. Ambele echipe pierdusera primele meciuri, asa ca cea care nu reusea sa se impuna isi facea bagajele si pleca acasa. Lucru ce s-a si intamplat, echipa antrenata de Lobanovskyi fiind eliminata inca din grupe.

8 - Kempes in Argentina - Polonia - 1978
Argentina avea 1-0 cand Lato a trimis o lovitura de cap ce a fost scoasa de pe linia portii de Kempes. Arbitrul a dat penalty si cartonas galben (pe atunci nu era regula ultimului aparator), dar Deyna a ratat lovitura de la 11 m, iar Kempes a majorat avantajul cateva minute mai tarziu!

7 - Frings in Germania - USA - 2002
Germania conducea cu 1-0 dupa golul lui Ballack, insa jocul era condus de americani. Acestia au trimis spre poarta prin Berhalter, in a doua repriza, dupa o lovitura de colt, iar Frings s-a folosit de mana pentru a devia balonul in bratele lui Kahn! Arbitrul nu a vazut infractiunea.

6 - Joe Jordan in Scotia - Tara Galilor - 1977
Era un meci de care pe care, in preliminariile pentru mondialul din 1978, din Argentina. In minutul 78, la scorul de 0-0, atacantul Jordan, sub presiunea fundasului galez, a lovit mingea cu mana, trimitand-o departe de poarta. Culmea, arbitrul a crezut ca fundasul galez a jucat mingea cu mana si a dat 11m. Masson a inscris si Dalghlish a majorat scorul in prelungiri, oferindu-i Scotiei o victorie ce a insemnat calificarea la turneul final.

5 - Luis Suarez in Uruguay - Ghana - 2010
In sfertul mondialului din 2010, Luis Suarez a aparat mingea de pe linia portii, in minutele de prelungiri, la scorul de 1-1. Atacantul lui Liverpool a iesit de pe teren in lacrimi, crezand ca soarta echipei sale este peceltuita, insa nu a fost asa. Gyan a tras peste poarta iar Uruguay a castigat in cele din urma la loviturile de departajare!

4 - Karl-Heinz Schnellinger in Germania de Vest - Uruguay - 1966
Uruguay domina inceputul de meci cand o interventie din plonjon a lui Schnellinger i-a impiedicat pe sud-americani sa deschida scorul. Arbitrul englez a lasat jocul sa continue incredibil. Nemtii au mers mai departe dupa ce acelasi arbitru a eliminat doi jucator uruguaieni.

3 - Djalma Santos in Brazilia - Cehoslovacia - 1962
Brazilia conducea cu 2-1 in finala, cu 20 de minute ramase din timpul de joc. Cel mai mare fundas dreapta din istoria Braziliei, Santos, a facut un hent intentionat in propria suprafata. Arbitrul a lasat jocul sa continue, iar meciul s-a terminat 3-1, spre furia europenilor. Daca penaltyul se dadea la scorul de 2-2, era posibil ca Brazilia sa aiba un trofeu mondial in minus!

2 - Thierry Henry in Franta - Irlanda - 2009
Franta a ajuns la mondialul din 2010 dupa ce au eliminat Irlanda la baraj! In prelungirile returului, Henry a facut un hent grosolan intr-o faza de atac ce a rezultat in golul calificarii pentru cocosii galici.