Steaua batuta de rusii de la Kuban in FIBA Eurochallenge!

Steaua Turabo Kuban Krasnodar Baschet
Data publicarii: Marti 30 Noiembrie 2010, 20:25
Data actualizarii: Marti 30 Noiembrie 2010, 20:32

Steaua Turabo a fost invinsa marti, in deplasare, de Kuban Krasnodar, scor 78-59 (34-28), in cea de-a treia partida din grupa F a FIBA Eurochallenge.

Stelistii au evoluat curajos in primul sfert, punand probleme gazdelor, care nu s-au detasat la mai mult de 3-4 puncte. In sfertul secund, Kuban a mai apasat pe acceleratie, reusind sa se detaseze la 9 puncte (22-13, min. 23), pentru ca la pauza, tabela sa arate tot avantaj pentru formatia rusa, 34-28.

In continuare, Steaua a alergat dupa egalare, apropiindu-se la scor, 46-42 (min. 27), dar fara a gasi forta necesara de a-si depasi adversara. Kuban a castigat categoric, cu 78-59, in timp ce Steaua se va intoarce acasa cu a doua infrangere din grupa F.

Marcatori:

Kuban - Massey 15 puncte, Wilkinson 15, Chalmers 14, Tucker 11, Shukhovtsov 9, Surovtsev 7, Jeretin 5, Toporov 2.
Steaua - Stanescu 14 puncte, Popescu 14, Jackson 9, Carutasu 8, Fortson 7, Turner 3, Nikolov 2, Mandache 2.

In primele doua partide, Steaua a pierdut, 66-80, cu Dinamo Moscova (in deplasare) si a obtinut victoria, 80-75, cu Antwerp Giants (pe teren propriu).

Stelistii vor juca urmatoarea partida din grupa F, pe teren propriu, in 7 decembrie, cu liderul Dinamo Moscova.

Sursa: Mediafax