Zi neagră în Manchester: City și United au pierdut în Premier League! Azi se poate schimba liderul

Manchester City Manchester United Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 19:09
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 19:08

Manchester City și Manchester United au pierdut în cadrul rundei a șaptea din Premier League, iar ziua se poate încheia cu o schimbare de lider.

Sâmbătă, Manchester City a pierdut primele puncte din acest sezon de Premier League. Trupa lui Pep Guardiola a cedat pe terenul lui Wolverhampton Wanderers, scor 1-2.

Wolves i-a dat două goluri lui City cu un șut pe poartă

Deși a dominat clar partida de pe Molineux Stadium, cu o posesie de 70%, 8-1 raportul șuturilor pe poartă și 6-0 la cornere, Manchester City a cedat neaștetat contra lui Wolves. Gazdele au deshis scorul în minutul 13, după un autogol al lui Ruben Dias, venit în urma unei curse impresionante a lui Pedro Neto.

Manchester City a egalat în minutul 57, când Julian Alvarez a tranformat o lovitură liberă din preajma careului. Wolves a revenit rapid în avantaj, după opt minute, când sud-coreeanul Hee-Chan Hwang a marcat pentru 2-1.

Sâmbătă seară se poate schimba liderul din Premier League. În cazul în care va învinge Tottenham, Liverpool va ajunge la 19 puncte și o va devansa pe Manchester City.

Eșec pentru Manchester United, al patrulea în primele șapte etape

Cealaltă echipă din Manchester, United, a suferit un eșec pe teren propriu contra lui Crystal Palace, scor 0-1. Unicul gol al meciului a fost marcat de danezul Joachim Andersen, în minutul 25.

Manchester United a stabilit și o bornă negativă: este pentru prima dată când formația de pe Old Trafford pierde patru dintre primele șapte meciuri disputate într-un sezon din Premier League.

Echipa antrenată de Erik ten Hag ocupă locul 10, cu doar 9 puncte acumulate în 7 runde.