VIDEO! Ferguson:"Solskjaer este un exemplu pentru toti fotbalistii!”

Data publicarii: Vineri 01 August 2008, 19:16
Data actualizarii: Vineri 01 August 2008, 19:19
Antrenorul lui Manchester United, Alex Ferguson, a exprimat admiratia fata de fostul sau jucator, norvegianul Ole Gunnar Solskjaer, in prezent antrenor la echipa a doua a clubului englez, care va fi sarbatorit, sambata, pentru mai mult de 10 ani petrecuti pe Old Trafford.

„Ole este o sursa de inspiratie pentru toti cei care vor sa aiba o cariera lunga in fotbal. El si-a dedicat toata viata profesiei. Azi, cineva care petrece peste 10 ani in acelasi club este o persoana exceptionala, mai ales atunci cand joaca in strainatate", a spus Ferguson despre Solskjaer, retras anul trecut de la Manchester United, dupa 12 ani in care a jucat pentru formatia engleza.

In varsta de 35 de ani, fostul atacant se ocupa acum de echipa a doua a clubului Manchester United si va fi sarbatorit pentru activitatea sa cu ocazia unei partide amicale in compania formatiei spaniole Espanol Barcelona, meci in care va juca 20 de minute.

Transferat in 1996 de la echipa norvegiana Molde, Solskjaer a obtinut sase titluri de campion al Angliei cu Manchester United, o Cupa Intercontinentala, si o Liga a Campionilor, in 1999, cand a inscris, in minutele de prelungire, golul decisiv in finala castigata cu scorul de 2-1 in fata formatiei Bayern Munchen.