VIDEO Ionuț Radu a debutat în Premier League! Cum s-a descurcat portarul român în Bournemouth - Burnley

Ionut Radu Bournemouth Bournemouth - Burnley Anglia Ionuț Radu a debutat în Premier League / Foto: Imago Images
Data publicarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 19:43
Data actualizarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 19:47

Ionuț Radu (26 de ani) a debutat în Premier League pentru Bournemouth, în meciul cu Burnley.

Echipa românului a câștigat cu 2-1 pe teren propriu, dar a fost condusă după ce Burnley a deschis scorul în minutul 11. Charlie Taylor și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un șut superb de la marginea careului, care l-a lăsat fără replică pe portarul român.

Ionuț Radu a debutat în Premier League

Antoine Semenyo a dus scorul la 1-1 în minutul 22, iar Bournemouth a dat lovitura în partea secundă prin golul marcat de danezul Philip Billing.

S-a terminat 2-1, iar Bournemouth a obținut o victorie importantă, care o ajută să iasă din zona retrogradabilă. Acum, echipa lui Ionuț Radu a ajuns la șase puncte și este prima deasupra liniei retrogradabile.

Neto (34 de ani), portarul titular și căpitanul lui Bournemouth, a suferit o accidentare la gleznă și va lipsi cel puțin până după pauza pentru meciurile echipelor naționale din noiembrie.

De la transferul la Bournemouth, Ionuț Radu a fost rezerva brazilianului Neto (34 de ani) la toate meciurile din Premier League. Singurele sale apariții în meciurile oficiale au fost consemnate în Cupa Ligii Angliei, la duelurile cu Swansea (3-2) și Stoke City (2-0).

În următoarea etapă, Ionuț Radu va avea parte de un test foarte dificil, pe terenul campioanei Manchester City.