Invincibil: Van der Sar, 1.302 minute fara gol primit la Manchester!

Edwin Van der Sar Manchester United Anglia
Data publicarii: Joi 19 Februarie 2009, 12:55
Data actualizarii: Joi 19 Februarie 2009, 12:57
Portarul olandez al echipei Manchester United, Edwin van der Sar, a ajuns la 1.302 minute fara gol primit, dupa ce formatia sa a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, pe Fulham, intr-un meci restant din etapa a III-a a campionatului Angliei.

Van der Sar l-a depasit pe fostul portar al echipei Atletico Madrid, Abel Resino, care in sezonul 1990/1991 nu a primit gol timp de 1.275 de minute.

Recordul european de invincibilitate este detinut de belgianul Danny Verlinden, care in 1990, pe cand evolua la formatia FC Bruges, a fost neinvins timp de 1.390 de minute.

Recordul absolut de invincibilitate ii apartine brazilianului Geraldo de Matos Filho "Mazaropi", care in sezonul 1977/1978 nu a primit gol timp de 1.816 minute.