Englezii s-au lămurit după ce l-au văzut pe Radu Drăgușin în Aston Villa - Tottenham

radu dragusin Aston Villa - Tottenham Tottenham Anglia Radu Drăgușin, fundașul lui Tottenham / Foto: Profimedia
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 18:30
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 18:30

Tottenham Hotspur a câștigat categoric pe terenul celor de la Aston Villa, scor 4-0, în etapa cu numărul 28 din Premier League.

Inițial rezervă, Radu Drăgușin a fost introdus în minutul 49 pe ”Villa Park”, după ce Micky van de Ven s-a accidentat, iar Ange Postecoglou, antrenorul principal al lui Tottenham, a fost nevoit să-i dea frâu liber la joc internaționalului român.

Evoluția fundașului român a fost apreciată în spațiul public de fanii celor de la Tottenham. În funcție de cât de gravă este accidentarea lui Micky van de Ven, este posibil ca Drăgușin să fie titular în următoarea partidă din campionat, cu Fulham, programată pe 16 martie.

Englezii s-au lămurit în privința lui Radu Drăgușin, după Aston Villa - Tottenham

”Trebuie să-i dăm credit lui Drăgușin astăzi. A intrat și a fost absolut incredibil. Se pare că avem o variantă bună de rezervă pentru postul de fundaș central”, au scris cei de la TalkTHFC, o pagină dedicată lui Tottenham.

În plus, Drăgușin a fost lăudat și de cei de la The Spurs Express, care au remarcat evoluția solidă a fundașului cumpărat pentru 25 de milioane de euro de la Genoa.

”Este aproape imposibil să-l înlocuiești pe Micky van de Ven, dar el a făcut o treabă mai mult decât lăudabilă”, a notat sursa citată.

După victorie, Tottenham și-a consolidat poziția a cincea în campionat cu 53 de puncte. 16 victorii, cinci remize și șase înfrângeri au înregistrat elevii lui Ange Postecoglou până în clipa de față.

Radu Drăgușin, al patrulea meci la Tottenham

Pentru Radu Drăgușin, acesta a fost abia al patrulea meci de la transferul la Tottenham, în două luni. A mai bifat în total opt minute, pe lângă cele 41 strânse în meciul cu Aston Villa.

Fundașul este și cel mai bine cotat fotbalist român pe site-urile de specialitate. În prezent i se oferă o cotă de piață de 20 de milioane de euro.