SUPER PERFORMANTA! Valeriu Calancea, AUR si BRONZ la Mondialele de Haltere! Trimite-i aici un mesaj!

valeriu calancea Alte sporturi
Data publicarii: Sambata 25 Septembrie 2010, 19:52
Data actualizarii: Sambata 25 Septembrie 2010, 20:20

Un roman a facut senzatie la Mondialele de haltere, performanta pentru care va primi 4000 euro.

Sportivul Valeriu Calancea a devenit campion mondial la stilul aruncat si a cucerit medalia de bronz la total la categoria 94 de kilograme, in cadrul Campionatului Mondial de haltere ce se desfasoara in Turcia.

Valeriu Calancea si-a adjudecat titlul mondial cu o performanta de 220 kg, el ratand la ultima incercare (226 kg), cand deja isi asigurase prima pozitie.

In proba de smuls, Calancea a ocupat locul 5, cu 177 de kilograme, insa la totul si-a adjudecat medalia de bronz, cu o performanta de 397 kg.

Romania a mai castigat doua medalii la aceasta editie a Campionatelor Mondiale de haltere, prin Ninel Miculescu, care si-a adjudecat argintul si bronzul la categoria 69 kg.

Vineri, la categoria 85 kilograme, sportivul roman Gabriel Sancraian s-a clasat pe locul 6, cu 201 kg la proba de aruncat, pe locul 6 la smuls, cu 165 kg, si pe locul 7 la total, cu 366 de kilograme.