Federer MAGISTRAL, Hanescu e out de la Australian Open!

Roger Federer Victor Hanescu Tenis
Data publicarii: Joi 21 Ianuarie 2010, 09:56
Data actualizarii: Joi 21 Ianuarie 2010, 11:56

Hanescu a fost eliminat de la Australian Open in turul 2 de Roger Federer dupa ce a pierdut in 3 seturi, scor 2-6, 3-6, 2-6!

Elvetianul Roger Federer care a  trecut in primul tur de Igor Andreev, scor 4-6, 6-2, 7-6 (7/2), 6-0 a oferit o lectie de tenis in meciul in care a trecut de roman intr-o ora si 50 de minute.

Pentru calificarea in turul doi, Hanescu a primit 45 de puncte ATP si un cec in valoare de 31.500 dolari australieni.

Aceasta este a patra infrangere din tot atatea meciuri disputate de Hanescu impotriva liderului mondial. Pana in acest moment, tenismanul roman, numarul 47 ATP, nu a reusit sa castige niciun set in fata lui Federer.

Prima partida dintre Hanescu si Federer s-a disputat, in 2004, la Bucuresti, in cadrul intalnirii Romania si Elvetia (scor general 2-3), din primul tur al Cupei Davis, Grupa Mondiala. Jucatorul elvetian s-a impus atunci cu scorul de 7-6 (4), 6-3, 6-1.

Federer a castigat, cu scorul de 6-2, 7-6 (3), 6-3, meciul cu tenismanul roman din sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, editia 2005.

A treia intalnire dintre cei doi dateaza din 2008, cand Federer l-a invins pe Hanescu, scor 6-3, 6-2, in turul doi al turneului de la Estoril.

Toti cei sase romani prezenti la Australian Open pe tablorile de simplu, masculin si feminin, au fost eliminati.