Lasa Craiova si CFR-ul fara titlu? Costea: "Meciul asta e sansa noastra de salvare!"

CFR Cluj Florin Costea Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 10 Mai 2010, 13:01
Data actualizarii: Luni 10 Mai 2010, 13:06

FC National si Rapid stiu cel mai bine ce simt oamenii lui Mandorlini inaintea partidei de la Severin cu Craiova.

2 mai 1998 si 1 iunie 2002 - doua momente istorice pentru fotbalul romanesc. Rapid si FC National jucau in Banie cu titlul pe masa. Nu aveau sa castige insa, deoarece Universitatea si-a respectat istoria si a incurcat ambele echipe. In 2002, oltenii au castigat chiar si impotriva vointei fanilor, care cereau ca echipa lor sa ia bataie. Netoiu era patron atunci si acesta tragea pentru Dinamo, adversara echipei lui Olaroiu pentru titlu.

In 1998, Rapidul s-a bucurat si de bunavointa a catorva jucatori de la Craiova, care au "lasat-o mai moale" in prima repriza. Echipa lui Lucescu conducea cu 2-0 la pauza, insa oltenii au revenit si au egalat printr-o dubla de senzatie a lui Ionel Ganea ce a mutat titlul in Ghencea, la Steaua.

Craiova are acum sansa din nou de a schimba istoria Ligii I, la meciul de diseara cu CFR Cluj. Oamenii lui Mandorlini sunt la un singur punct de Urziceni iar Craiova se zbate fara antrenor sa scape de retrogradare.

Accidentat, Florin Costea crede ca Universitatea poate sa produca din nou surpriza.

"Speram sa batem si sa ne salvam de la retrogradare. Va fi insa un meci foarte foarte greu pentru ca si ei lupta la campionat. Va fi un meci de a fi sau a nu fi in prima liga pentru noi. Pana la urma, sper sa ne ajute Dumnezeu si sa castigam",  a spus Florin Costea pentru www.sport.ro