CSM Bucuresti se califica in sferturile Ligii Campionilor! CSM Bucuresti 28-25 Krim Ljubljana.

CSM Bucuresti Handbal
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2017, 18:55
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2017, 22:35

Invinsa dramatic in ultimul meci, CSM Bucuresti a profitat de noua sansa la calificarea in sferturi.

UPDATE: CSM Bucuresti s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor dupa victoria in fata celor de la Krim! Echipa lui Aurelian Rosca a condus la pauza si a avut un moment de cumpana in repriza a 2-a, la 20-22, cand a reusit sa inscrie de 6 ori consecutiv dupa un time-out fara sa primeasca gol! CSM a reusit apoi sa-si pastreze avantajul si sa-l mareasca si obtine calificarea in faza urmatoare a competitiei castigata la editia precedenta.

Pentru CSM au marcat Gullden 10 goluri, Martin 4, Torstensson 3, Manea 3, Niombla 3, Mehmedovici 3, Curea 1, Bradeanu 1, iar de la Krim s-au remarcat Milanovici 4, Jericek 4, Omoregie 4, Koren 4 reusite.

In urma rezultatului, Krim ramane cu 6 puncte si rateaza sferturile de finala, iar CSM acumuleaza 9 puncte si urca temporar pe locul 3 in grupa 2, inaintea celorlalte doua dispute ale rundei, intre FC Midtjylland – Larvik HK (sambata) si Gyor – Team Esbjerg.

Campioana Romaniei nu mai poate pierde calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, cu o etapa ramasa de disputat in grupa 2.

Desi este pe locul 4 in grupa a 2-a din Liga Campionilor, CSM Bucuresti poate sa-si asigure calificarea in sferturi inca din aceasta seara, inainte de meciul din Danemarca contra Team Esbjerg, echipa pe care CSM o invingea pe 12 februarie cu 33-25 la Bucuresti.

In aceasta seara CSM joaca impotriva celor de la Krim, echipa care are cu un punct mai putin in clasament fata de CSM. In tur, CSM s-a impus cu 24-21 dupa ce a avut 14-9 la pauza. Isabelle Gullden cu 7 goluri, Oana Manea si Majda Mehmedovic, cu cate 5 goluri, au fost principalele marcatoare ale echipei lui Aurelian Rosca, in timp ce Aneta Benko s-a dovedit a fi principalul pericol cu 5 reusite.

CSM incearca sa-si revina dupa infrangerea grea din urma cu o saptamana in fata celor de la Larvik, scor 35-33. Daca o bate pe Krim, CSM se califica in sferturi.

"Nu ne e frica de nicio echipa, ci doar de noi. Vom incerca sa crestem de la meci la meci si sa dam totul. Sper ca lucrurile sa fie ca anul trecut, ca vom reusi sa ajungem in Final Four si ca ne putem apara trofeul cucerit anul trecut" a declarat Jelena Grubisic, citata de Digi Sport.