UMILINTA MAXIMA! Alexis Sanchez a ras de portarul Argentinei la penalty-ul decisiv din finala! Vezi executia geniala - VIDEO

Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 05 Iulie 2015, 10:35
Data actualizarii: Duminica 05 Iulie 2015, 10:51

Chile 4-1 pen (0-0 ) Argentina, in finala Copei America.

Chile a castigat in premiera Copa America la fotbal, sambata seara, pe Estadio Nacional din Santiago de Chile, dupa ce a invins Argentina cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 0-0, la finalul celor 90 de minute regulamentare si al prelungirilor.

La penalty-uri, toti chilienii care au executat au marcat, Matias Fernandez, Arturo Vidal, Charles Aranguiz si Alexis Sanchez, in timp ce Leo Messi a fost singurul care a transformat pentru selectionata ''Albiceleste'', iar Gonzalo Higuain si Ever Banega au ratat.

Executia serii a venit de la Alexis Sanchez, care a trimis o panenka de exceptie cu care l-a invins pe portarul argentinian.

CLICK AICI pentru executia lui Alexis Sanchez

Argentina pierde a doua finala consecutiva

Chile si-a adjudecat trofeul dupa ce a pierdut patru finale ale competitiei infiintate in 1916, in timp ce Argentina a ratat sansa de a-si trece in palmares al 15-lea trofeu si a egala recordul detinut de Uruguay, campioana de acum patru ani.

Argentina pierde a doua finala consecutiva, dupa ce anul trecut a fost invinsa de Germania cu 1-0, dupa prelungiri, la Cupa Mondiala din Brazilia. Editia a 44-a a campionatului sud-american intertari la fotbal, Copa America 2015, a avut loc in Chile, in perioada 11 iunie - 4 iulie, cu participarea a 12 echipe, dintre care doua invitate, Mexicul si Jamaica.

Finala a fost una stransa, tensionata, in care cele doua echipe nu au reusit sa-si impuna jocul decat pentru scurte perioade de timp, iar ocaziile create au fost destul de putine.

Di Maria s-a accidentat

Evolutia oaspetilor a fost influentata si de accidentarea lui Angel Di Maria, in minutul 29. Argentina a avut ocaziile mai clare, mai ales prin Aguero (19), a carui lovitura de cap a fost respinsa de portarul Bravo, si prin Higuain (90+3), care a reluat in plasa laterala centrarea lui Lavezzi. Messi nu a putut sa-si faca jocul sau obisnuit, fiind marcat mai tot timpul de doi-trei jucatori chilieni. Selectionerul echipei chiliene, argentinianul Jorge Sampaoli, a ales sa alinieze o formula cu cinci mijlocasi, pentru a aglomera centrul terenului.

De partea cealalta, Vidal a semnat prima sansa a gazdelor (11), iar Alexis Sanchez a amenintat poarta lui Romero cu un sut care a trecut putin pestte transversala (82). Tot Alexis a fost aproape de a fructifica o eroare a lui Mascherano (105), dar a fost din nou imprecis.