Juve, OUT din Europa League, Liverpool merge in sferturi! Vezi toate echipele calificate

Europa League Europa League
Data publicarii: Joi 18 Martie 2010, 22:30
Data actualizarii: Vineri 19 Martie 2010, 00:42

Vezi toate echipele calificate in sferturile de finala ale Europa League!

Standard Liege, fara romanul Grozav, a invins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (gol Mbokani '45+2), Panathinaikos Atena. Meciul tur fusese castigat tot de echipa din Liege, cu scorul de 3-1.

Benfica Lisabona a acces in sferturi datorita victoriei, cu scorul de 2-1, din meciul din deplasare cu Olympique Marseille(Franta). Golurile au fost inscrise de Pereira '75 si Kardec '90+1 pentru oaspeti, respectiv Niang '70. In tur, cele doua echipe terminasera la egalitate, scor 1-1.

Fulham a invins, joi, pe teren propriu, Juventus scor 4-1 (goluri Zamora '9, Gera '39, '49 - penalti, Dempsey '83 / Trezeguet '2). In tur, Juventus obtinuse o victorie, cu scorul de 3-1.

Valencia s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Europa dupa ce a remizat, joi, in deplasare, scor 4-4, cu Werder Bremen. Golurile au fost marcate de Almeida '26, Frings '57 (penalti), Marin '62, Pizarro '84 pentru Werder Bremen, respectiv Villa '3, '45, '66, Mata '15. In meciul tur, disputat la Valencia, rezultatul a fost de 1-1. Valencia a eliminat echipa din Bremen datorita numarului mai mare de goluri inscrise in deplasare.

Liverpool a reusit sa intoarca rezultatul de 0-1 din tur si merge in sferturi dupa 3-0 pe Anfield. Golurile au fost marcate de Gerrard '9 si Torres '49, '89. Benitez a reusit, prin acest rezultat sa intrerupa seria de rezultate slabe atat din campionat, cat si din competitiile europene.

Hamburg s-a calificat in sferturi, chiar daca a fost invinsa de Anderlecht, scor 4-3, datorita rezulatului din meciul tur, 3-1. Golurile au fost marcate de Suarez '45, Lukaku '45, Biglia '59, Boussoufa '66, pentru belgieni, respectiv Boateng '43, Jansen '54 si Petric '75, pentru nemti.

Atletico Madrid merge in sferturi dupa dubla senzationala reusita de Aguero '3, 33. Sporting a egalat in '45, prin Polga si a sperat pana in ultimul minut in calificare.

Wolfsburg se califica dramatic prin golul marcat de Gentner in ultimul minut al prelungirilor.