Omul care a dat gol Brazilei joaca la echipa "25 Aprilie"! Citeste povestea lui JI Yun Nam!

JI Yun Nam Brazilia Coreea de Nord Cupa Mondiala CM 2010
Data publicarii: Miercuri 16 Iunie 2010, 07:56
Data actualizarii: Miercuri 16 Iunie 2010, 08:28

Coreea de Nord a fost la un pas sa dea lovitura cu Brazilia la primul meci de la Cupa Mondiala.

Brazilia, una dintre favoritele mondialului debuta la Cupa Mondiala din Africa de Sud cu o echipa din ultimul val al fotbalului mondial iar toata lumea se astepta la un festival de goluri.

Nu avea insa sa fie asa. La fel ca mai toate favoritele de la acest turneu, Brazilia a pornit greu cu Coreea de Nord, o echipa venita dintr-o tara comunista, izolata practic de restul lumii de dictatorul Kim-Jong-il.

Dupa un surprinzator rezultat de 0-0 la pauza, Brazilia a revenit dupa pauza si condus cu 2-0 prin golurile marcate de Maicon si Elano.

In minutul 89 insa, nord-coreenii au dat lovitura, una istorica pentru ei, cand Rooney al lor, Tae Se, a reusit o pasa sclipitoare catre JI Yun Nam, iar acesta l-a executat cu sange rece pe portarul brazilian Julio Cesar.

Daca Tae Se este vedeta tarii si singurul din lot care are voie la Play-Station si televiziune prin satelit, omul care a dat gol Braziliei, JI Yun Nam, poate cere si el partidului sa ii dea voie la asemenea lucruri.

JI Yun Nam are 33 de ani si joaca in tara sa natala, la clubul 25 Aprilie - unul dintre cele mai titrate din prima liga.

Yun Nam este mijlocas central la echipa de club, dar la nationala joaca fundas stanga. Poarta numarul 8 pe tricou si are 29 de selectii. Trei goluri a inscris el, iar cel mai important a fost la barajul de calificare la acest turneu final, cu Emiratele Arabe Unite.

Site-ul specializat in transferuri transfermarkt.de il evalueaza pe JI Yun Nam la 300.000 de euro, insa nord-coreenii rar reusesc sa primeasca acceptul liderilor politici sa se transfere in afara tarii.