EMOTIONANT! Fabregas: "Piciorul meu este rupt - si sufletul meu la fel"

Anglia
Data publicarii: Sambata 03 Aprilie 2010, 17:36
Data actualizarii: Sambata 03 Aprilie 2010, 17:40

Fabregas este distrus dupa accidentarea la picior din meciul cu Barcelona. Starul lui Arsenal nu va mai putea juca in acces sezon dupa o fisura a peroneului drept.

"Piciorul meu este rupt - si sufletul meu la fel. Penaltiul marcat in meciul cu FC Barcelona poate fi ultima mea actiune ca jucator al echipei Arsenal in acest sezon. Dar trebuie sa traiesc cu speranta ca ne putem califica pe Nou Camp, putem castiga semifinala si as putea fi apt pentru finala Ligii Campionilor. Acesta este visul meu si ma rog sa se implineasca", a afirmat Fabregas.

Fabregas a recunoscut ca nu stie daca s-a accidentat la picior la meciul cu Birmingham, din campionatul Angliei, disputat inaintea partidei cu FC Barcelona, dar a mentionat ca si-a dorit foarte mult sa joace in intalnirea cu echipa catalana.

"Unii oameni cred ca mi-am rupt piciorul in meciul cu Birmingham - dar sa fiu sincer, habar nu am. Da, accidentarea este exact in acel loc, dar nu am jucat cu FC Barcelona gandindu-ma: «Am piciorul rupt»", a adaugat internationalul spaniol.

Cesc Fabregas s-a accidentat in ultimele minute ale partidei Arsenal Londra - FC Barcelona, scor 2-2, din prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, la o interventie a fotbalistului Carles Puyol, fault in urma caruia arbitrul a acordat penalti pentru englezi. Lovitura de pedeapsa a fost transformata tot de Fabregas. El a suferit o fisura a peroneului drept, perioada de indisponibilitate fiind de cel putin sase saptamani.