Echipajul de canoe dublu, AUR la CM de la Poznan! Transmite-le un mesaj!

Alte sporturi
Data publicarii: Sambata 21 August 2010, 11:21
Data actualizarii: Sambata 21 August 2010, 14:18

Echipajul masculin de canoe dublu, format din sportivii Alexandru Dumitrescu si Victor Mihalachi, a castigat sambata, medalia de aur, pe distanta de 1000 de metri, la Campionatul Mondial de la Poznan (Polonia).

Echipajul tricolor a luat startul pe culoarul sapte, incheind cursa de 1000 de metri cu medalie de aur, in pofida atacului puternic al campionilor olimpici din Belarus, fratii Bahdanovich, de pe ultimii metri.

In urma cu o luna, Dumitrescu si Mihalachi au cucerit si medalia de bronz, la CE din Spania, in aceeasi proba.

Tot sambata, Romania a cucerit prima medalie la masculin, argint, prin echipajul C4 masculin, format din sportivii Gabriel Gheoca, Nicolae Bogdan, Mihail Simion si Florin Comanici. De asemenea, in finala la canoe simplu, Silviu Simioncencu s-a clasat pe locul cinci, Nicoleta Tertis a adus Romaniei prima medalie - bronz pe distanta de 1000 de metri, la kaiac simplu, in timp ce echipajul de canoe dublu - Dan Costea si Petrus Gavrila - s-a clasat pe locul opt, pe distanta de 1000 de metri.

Delegatia Romaniei va mai avea reprezentanti sambata in finalele masculine K4 (kaiac patru), precum si cea feminina la K2.

Obiectivul sportivilor romani este obtinerea unei medalii, atat in probele de kaiac, cat si in cele de canoe, plus cate o clasare pe locurile 4-6.