Jannik Sinner (23 de ani, 1 ATP) nu putea să spere la o revenire mai bună în circuitul ATP.
Jannik Sinner a revenit ca și cum trei luni de pauză nu l-ar fi afectat deloc
Departe de lumea neobosită a tenisului timp de trei luni, tenismenul italian s-a întors în turnee cu o serie de patru victorii fără set pierdut, dintre care cea mai impresionantă, conturată chiar în sferturile de finală ale întrecerii din capitala Italiei, împotriva numărului 7 ATP, Casper Ruud.
Proaspăt câștigător al turneului ATP Masters 1000 de la Madrid, norvegianul a câștigat un singur game în cele șaizeci și cinci de minute ale jocului din faza ultimilor opt.
Reacția curioasă a norvegianului Casper Ruud, proaspăt campion la Madrid
„Nu se simte atât de rău. Sincer, cred că a fost mai distractiv decât oricum altcumva, chiar dacă am pierdut la zero și la unu.
Te uiți la Sinner și zici: 'el e la nivelul următor.' Aproape că a fost distractiv să asist la așa ceva,” a fost declarația dată de Casper Ruud, după meci.
Rezultatul care atestă diferența notabilă de valoare între Jannik Sinner și jucătorii clasați mai jos de locul cinci în clasamentul ATP nu face decât să crească șansele prelungirii supremației jucătorului italian în tenisul mondial.
Jannik Sinner va juca împotriva americanului Tommy Paul, pentru un loc în finala de la Roma, care ar putea fi sută la sută italienească, în cazul în care Lorenzo Musetti va reuși surpriza în fața spaniolului Carlos Alcaraz.