SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO 6-3 7-5! GAME! SET! MECI! Simona e in sferturi la Dubai dupa o victorie FULGER cu Tsurenko!

Simona Halep live simona halep lesia tsurenko rezultat simona halep lesia tsurenko scor simona halep lesia tsurenko Simona Halep Lesia Tsurenko Tenis SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO, LIVE MIERCURI 10:30! Simona se intalneste cu jucatoarea pe care a DISTRUS-O in urma cu cateva zile
Data publicarii: Miercuri 20 Februarie 2019, 13:03
Data actualizarii: Miercuri 20 Februarie 2019, 13:05

Urmarim si comentam impreuna confruntarea SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO din turul al doilea de la Dubai pe www.sport.ro, pe Facebook/Sport.ro si in aplicatia Sport.ro!

SIMONA HALEP 6-3 7-5 LESIA TSURENKO

GAME! SET! MECI! Simona Halep se califica in sferturile turneului de la Dubai, acolo unde o va intalni pe invingatoarea dintre Bencic si Sabalenka!

Set 2

6-5 Simona nu cedeaza si isi face usor serviciul! E la un game de set si meci!
4-3
Se merge cap la cap in setul al doilea! Halep isi face si ea fara probleme serviciul
3-3
Tsurenko nu cedeaza si isi face serviciul
3-2
Game la 0 al Simonei!
2-2 BREAK HALEP!
Simona restabileste egalitatea in set! Tsurenko nu are replica pentru jocul bun al romancei

1-2 Game alb pentru Halep la serviciu!
0-2
Tsurenko isi castiga usor serviciul si face 2-0!
0-1 BREAK TSURENKO!
Simona s-a relaxat dupa castigarea primului set, iar ucraineanca profita

Set 1

6-3 SET HALEP! Simona inchide primul set cu un break!

5-3 BREAK Tsurenko!
Simona Halep pierde prima sansa de a inchide setul!
5-2
Simona va servi pentru set dupa un nou BREAK!
4-2
Game solid pe serviciu pentru Simona Halep, care se desprinde in primul set!

3-2 BREAK HALEP!
Dupa game-ul pierdut la serviciu, Simona castiga din nou pe serviciul adversarei, care nu gaseste loviturile castigatoare
2-2 RE-BREAK TSURENKO!
Ucraineanca profita de greselile Simonei si recupereaza game-ul pierdut pe serviciu
2-1 BREAK HALEP!
Simona reuseste sa castige la 0 game-ul pe serviciul adversarei
1-1
Simona isi face si ea repede serviciul!
0-1
Ucraineanca isi face usor serviciul in debutul meciului

Simona Halep o intalneste in optimile turneului de la Dubai pe Lesia Tsurenko. Partida se va disputa miercuri dimineata, cu incepere de la ora 10:30, si va putea fi urmarita pe www.sport.ro.

Meciul are loc la doar o saptamana dupa ce Halep s-a impus in fata Lesiei cu 6-2, 6-3 la Doha. Simona Halep a invins-o pe Eugenie Bouchard cu 7-6, 6-4 in meciul din turul precedent. Tsurenko a trecut in trei seturi de chinezoaica Zhu, scor 6-4, 6-7 (5), 6-3 si este outsidera in fata numarului 2 WTA.

La 29 de ani, Lesia Tsurenko e in forma carierei, locul 23 WTA la inceputul saptamanii. Insa si Halep e in forma, a jucat finala de la Doha si nu a avut prea mari probleme cu Eugenie Bouchard, pe care a invis-o cu 7-6, 6-4.

Simona Halep: "Sunt putin obosita, dar incerc sa ma concentrez"

"A trecut ceva timp de cand am jucat ultima data aici. Sunt fericita, ma simt foarte bine aici, la Dubai. Am jucat mult la Doha, nu e usor, sunt putin obosita, dar incerc sa ma concentrez si sa iau totul pas cu pas.

Le multumesc fanilor care au venit si astazi, e un sentiment foarte frumos sa fiu incurajata de atatia oameni. Le multumesc celor care ma urmaresc pe viu si celor care ma urmaresc la TV. Cred ca a jucat mai bine decat a facut-o cand ne-am intalnit in urma cu cativa ani. A fost in top 10, stie ce inseamna nivelul inalt", a spus Simona Halep.

Simona Halep a pregatit singura meciul cu Bouchard

Simona Halep a declarat la conferinta de presa ca nu s-a consultat cu nimeni inaintea meciului cu Bouchard si toate deciziile tactice i-au apartinut.

Declaratia Simonei vine sa confirme faptul ca fostul numar 1 mondial nu isi va angaja un antrenor dupa despartirea de Thierry van Cleemput.

"Experienta mea a contat. Nu am vorbit cu nimeni despre meciul cu Bouchard, inainte de a intra pe teren. Vreau sa imi gasesc energia. Astfel, sunt capabila sa fac anumite lucruri bune. Sunt capabila sa castig anumite meciuri. Niciodată nu este usor. Voi lua fiecare meci in parte", a declarat Simona Halep la conferinta de presa.

Motivul pentru care s-a despartit de Thierry Van Cleemput

Simona Halep s-a despartit de antrenorul belgian imediat dupa finala turneului de la Doha si a anuntat ca in perioada urmatoare va evolua singura, fara un antrenor principal. Intrebata de ce a luat aceasta decizie, Halep a replicat simplu: "Nu am simtit o chimie intre noi!".

Motivul din spatele rupturii pare sa fi fost unul mult mai serios. Potrivit ziare.com, care citeaza surse din cadrul staff-ului Simonei Halep, sportiva din Constanta luase decizia de a se desparti de Thierry Van Cleemput imediat dupa meciul cu Svitolina, din semifinale. Indiferent de rezultatul finalei de la Doha, soarta lui Van Cleemput era decisa.

Conform sursei citate, totul a plecat de la atitudinea rece pe care antrenorul belgian a avut-o in cele cateva zile petrecute alaturi de Simona. Aceasta nu a incercat sa-i fie prieten, asa cum a facut Cahill, ci s-a limitat la o atitudine strict profesionala. Simona Halep a fost nemultumita si de faptul ca tehnicianul belgian obisnuia sa dea din cap dezaprobator la fiecare greseala din teren, acestea fiind de altfell gestul care a contat cel mai mult pentru romanca.