Premiu imens pentru Simona Halep! Calificarea in semifinalele de la Madrid ii asigura o suma fabuloasa, trofeul o umple de bani

Simona Halep Tenis
Data publicarii: Vineri 09 Mai 2014, 18:32
Data actualizarii: Vineri 09 Mai 2014, 18:43

Simona Halep a castigat, astazi, de o maniera categorica meciul din sferturile turneului de la Madrid, scor 6-2, 6-2 impotriva sarboaicei Ana Ivanovici, si va juca in semifinale cu Petra Kvitova.

Aflata in acest moment pe locul 5 al clasamentului WTA, Simona Halep este pe cale sa bifeze o noua performanta importanta, aceasta calificandu-se deja in semifinalele turneului de la Madrid, al carui organizator este chiar Ion Tiriac.

Iar victoriile pe linie ii pot aduce Simonei Halep o suma fabuloasa de bani, aceasta asigurandu-si, gratie victorie impotriva Anei Ivanovici, un cec de 172.425 de euro.

Lucrurile nu se opresc insa aici. O victorie in semifinale, impotriva Petrei Kvitova, ii poate aduce jucatoarei romance un castig de 342.600 euro, in timp ce victoria in finala este premiata cu 698.720 euro.

Cu incasari totale de 3 milioane de euro in intreaga cariera, Halep isi poate asigura inca un premiu imens, dar si mai multe puncte importante in clasamentul WTA. De altfel, daca va castiga turneul de la Madrid, Simona va urca pe locul 4 al clasamentului mondial, peste Victoria Azarenka.

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Madrid dupa ce a invins-o in 60 de minute pe Ana Ivanovici, scor 6-2, 6-2. In semifinale, aceasta o va intalni pe cehoaica Petra Kvitova, locul 6 WTA.