Număr 2 ATP, Daniil Medvedev, eliminare șocantă în primul tur la Roland Garros, după 4 ore și 15 minute de joc

Daniil Medvedev Roland Garros 2023 Seyboth Wild Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 30 Mai 2023, 19:45
Data actualizarii: Marti 30 Mai 2023, 19:54

Daniil Medvedev a pierdut în cinci seturi o partidă de 4 ore și 15 minute, în primul tur la Roland Garros.

Daniil Medvedev (2 ATP) a fost eliminat în primul tur la Roland Garros 2023

Tenismenul din Federația Rusă a pierdut în cinci seturi cu brazilianul Thiago Seyboth Wild (172 ATP), scor 7-6 (5), 6-7 (6), 2-6, 6-3, 6-4, deși a condus cu 2-1 la seturi.

Sfertul de finală atins în 2021, cea mai bună performanță a lui Medvedev la Roland Garros

• Casper Ruud, culoar către finală.

Durata meciului a fost de 4 ore și 15 minute, timp în care Seyboth Wild a strâns 69 de lovituri direct câștigătoare, față de cele 45 ale rusului.

„Daniil Medvedev pe Arena Philippe Chatrier, cu soarele bătând și vântul suflând, nu se compară cu ce s-a întâmplat în Roma, unde zgura a fost grea și umedă. Scurtele au funcționat pentru el acolo, dar nu au funcționat deloc aici.

Pe acest teren, în condiții de vând, când e uscat, trebuie să înțelegi ce anume trebuie să faci. Medvedev nu a jucat bine pe vânt, în timp ce Seyboth Wild a fost genial.

Spre final de meci, Daniil ar fi trebuit să fie mult mai agresiv pe serviciul al doilea,” a apreciat Mats Wilander, imediat după meciul care a surprins lumea, la Paris.