VIDEO Gestul făcut de Simona Halep, chiar înainte de startul meciului cu Paula Badosa

Simona Halep Paula Badosa WTA Miami Tenis Simona Halep
Data publicarii: Marti 19 Martie 2024, 22:40
Data actualizarii: Marti 19 Martie 2024, 22:40

Simona Halep (32 de ani) a revenit pe terenul de tenis la Miami, în meciul cu Paula Badosa.

După o pauză de 16 luni cauzată de scandalul de dopaj în care a fost implicată, Simona Halep revine pe terenul de tenis.

Gestul făcut de Simona Halep, chiar înainte de meciul cu Paula Badosa

Chiar înainte de startul meciului de la Miami, Simona Halep a făcut un gest care s-a viralizat în cel mai scurt timp pe internet. Fostul lider mondial s-a întors către public și a zâmbit, fiind surprinsă de una dintre camerele TV.

Simona Halep, care începe de la zero în clasamentul WTA, a jucat de două ori împotriva ibericei (73 WTA), câştigând ambele confruntări, ambele în 2022. Românca s-a impus în turul al doilea la Madrid, cu 6-3, 6-1, apoi a câştigat la Wimbledon, în optimi, cu 6-1, 6-2.

În cazul în care va trece de Paula Badosa, Simona Halep va juca în turul secund cu belarusa Aryna Sabalenka, numărul doi mondial, câștigătoare la Australian Open.

Simona Halep, ședere prelungită în SUA

Simona Halep va juca la Miami, după care va rămâne în SUA pentru a participa la barajul Ucraina - România, fixat pentru weekendul 12-13 aprilie.

Învingătoarea confruntării va stabili numele naționalei calificate la turneul final al Cupei Billie Jean King, ediția 2024.