FOTO "O lovitură demnă de MMA!". Alexandru Băluță, eliminat direct după o intervenție brutală

alexandru baluta academia puskas Ungaria Stranieri
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 10:45
Data actualizarii: Duminica 13 Februarie 2022, 10:46

Românii Alexandru Băluță și Marius Corbu sunt lideri în Ungaria, însă ultima etapă a adus un eșec pentru Academia Puskas.

Formația celor doi români a pierdut pe teren propriu contra penultimei clasate MTK Budapesta, scor 1-2. Alexandru Băluță a fost titular și a fost eliminat direct în minutul 76, când oaspeții conduceau cu 2-0.

Alexandru Băluță, eliminat direct după o intervenție brutală

Fostul jucător al Universității Craiova a lovit cu cotul în figură un adversar, în timp ce se îndrepta către o minge la mijlocul terenului, iar arbitrul l-a eliminat direct după ce a consultat sistemul VAR.

"O lovitură demnă de MMA!", a fost reacția maghiarilor de la M4Sport, după faultul făcut de Băluță.

Rămasă în 10 oameni, Academia Puskas a reușit doar să reducă din handicap pe final, iar MTK Budapesta a produs surpriza și s-a impus cu 2-1 pe terenul liderului din Ungaria. Marius Corbu, mijlocaș crescut de Csikszereda, a jucat pentru gazde în repriza secundă.

• 6 goluri și 5 pase decisive a reușit Alexandru Băluță la Academia Puskas în acest sezon

În ciuda acestui eșec, Academia Puskas rămâne pe primul loc în campionatul Ungariei, cu 40 de puncte strânse în primele 20 de etape. Podiumul este completat de Kisvarda (39p) și Ferencvaros (38p), ultima având un meci mai puțin disputat.