Italienii anunță: ”Dennis Man are Parma la picioare”

Dennis Man Parma Serie B Stranieri Dennis Man
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 16:35
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 16:37

Dennis Man (25 de ani) a fost MVP-ul partidei Sampdoria - Parma 0-3 din etapa #21 a eșalonului secund.

Titular, Dennis Man a reușit să fructifice o lovitură de la 11 metri în minutul 41 și să-i ofere compatriotului Valentin Mihăilă un assist trei minute mai târziu. Internaționalul român a rămas pe teren până în minutul 85, când Fabio Pecchia l-a înlocuit cu Anthony Partipilo.

• Cei de la parmalive.com au analizat evoluțiile fotbalistului din ultimul timp în echipamentul clubului. ”Parma, la picioarele lui Man”, au titrat italienii

Jurnaliștii au mai subliniat faptul că Dennis Man e un pion important în angrenajul lui Fabio Pecchia la Parma și că internaționalul român are cifre extraordinare la formația cu care a semnat în urmă cu trei ani.

”Internaționalul român e forța din spatele echipei lui Fabio Pecchia, primul din clasamentul din Serie B. Sampdoria nu a reușit să-l stăpânească în ultima partidă. Pentru Man, această stagiune e sezonul său de consacrare, după ani în care a fost invizibil la Parma.

Au fost deja trei meciuri în care Man a înscris cel puțin un gol și a reușit un assist în aceeași partidă. Cifre extraordinare pentru jucătorul Parmei, care deține numerele jucătorilor de calibru cum ar fi Cole Palmer de la Chelsea sau Xavi Simons de la Leipzig.

Parma se bucură de Man, care conduce echipa, cu speranța de a putea sărbători la sfârșitul anului promovarea”, au notat italienii.

În acest sezon, Dennis Man, cotat la 5 milioane de euro de site-urile de specialitate, a bifat 17 apariții în Serie B, a reușit să-și treacă numele pe tabela de marcaj de nouă ori și să ofere cinci assist-uri.

Performanță istorică reușită de Dennis Man în Italia! L-a egalat pe Adi Mutu la numărul de goluri în tricoul Parmei

Odată cu golul marcat în poarta lui Sampdoria, Dennis Man a ajuns la borna 22 în tricoul ”cruciaților”, egalând astfel numărul de goluri marcate de Adrian Mutu în tricoul Parmei. Există totuși o diferență între cei doi, punctează italienii de la ParmaLive. Adrian Mutu a înscris toate cele 22 de goluri într-un singur sezon.

„Românul și-a schimbat complet abordarea în acest sezon, iar rezultatele sunt evidente, ajungând la 9 goluri marcate în această ediție de Serie B și 5 pase decisive. Cu golul marcat din penalty în timpul Sampdoria-Parma, Man a ajuns la 22 de reușite cu tricoul galben-albastru, egalându-l în clasamentul tuturor timpurilor pe compatriotul Adrian Mutu, care însă le-a marcat într-un singur sezon”, notează sursa citată mai sus.