Fostul mijlocaș de la FCSB joacă acum la codașa campionatului. Echipa are zero puncte!
![Fostul mijlocaș de la FCSB joacă acum la codașa campionatului. Echipa are zero puncte! Florentin Matei Apollon Smyrnis FCSB olympiacos Steaua](https://res.sport.ro/assets/sport/2021/09/24/image_galleries/733965/fostul-mijlocas-de-la-fcsb-joaca-acum-la-codasa-campionatului-echipa-are-zero-puncte_size6.jpg)
De ce formația românului nu se află totuși pe ultimul loc.
Florentin Matei, fost jucător la Steaua și FCSB (în 2010-2011 și, respectiv, în 2019), evoluează în prezent la Apollon Smyrnis, echipă din prima ligă a Greciei.
Echipa are zero puncte după primele trei etape din Super League 1, având un start de sezon infernal, cu meciuri împotriva lui Panathinaikos și Olympiacos.
A jucat 82 de minute cu Olympiacos
Mijlocașul ofensiv a fost titular în ultima etapă, în 1-4 cu campioana en-titre, fiind schimbat spre finalul partidei. Interesant este că Apollon, fără vreun punct obținut și cu un golaveraj catastrofal, 2-11, nu este pe ultimul loc în clasament.
Codașa este Aris Salonic, echipa lui Cristi Ganea, cu un punctaj negativ de -2 din cauza unei penalizări dictate de federația elenă.
Matei, ajuns la 28 de ani, are o cotă de 700.000 de euro pe site-urile de specialitate. În țară, ultima dată a jucat pentru Astra Giurgiu.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News