FOTO Drăguș și Niță, studiați atent de turci la primul 'examen' pentru Gaziantep! Maxim, distrus

Marius Sumudica dragus florin nita Gaziantep Stranieri Florin Niță
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 13:11
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 13:12

Gaziantep a debutat cu stângul sub comanda lui Marius Șumudică, scor 2-0 versus Kayserispor.

„Aventura lui Gaziantep începe cum nu se poate mai rău” au scris turcii despre prima partidă a lui Șumudică, de când a preluat-o, din nou, pe Gaziantep.

Cu toate că nu au reușit să evite înfrângerea, Niță și Drăguș au fost apreciați de presa turcă.

„Chiar dacă portarul cu experiență a ghicit colțul în minutul 5 al meciului, tot a primit golul din penalty. Niță, care și-a ghidat colegii pe parcursul celor 90 de minute, a primit al doilea gol în minutul 90. Deși Niță nu a fost vinovat pentru marcarea golurilor, și-a început aventura la Gaziantep FK cu două goluri încasate” a scris Telgraf despre Niță.

„Fotbalistul a stat 90 de minute pe teren și a atras atentia prin mișcările sale de clasă și luptă. Atacantul le-a făcut viața grea apărătorilor lui Kayserispor și a reușit mai multe pase bune pentru colegii săi.

La finalul partidei, Marius Șumudică a spus: „A venit de puțin timp de la Standard Liege. Nu a avut probleme în ceea ce privește pregătirea fizică și forța. S-a luptat bine în meci”.

Alexandru, criticat la Maxim

Alexandru Maxim i-a dezamăgit pe jurnaliștii din Turcia prin prestația sa din meciul de sâmbătă seara: ”Alexandru Maxim a fost jalnic! Parcursul prost al lui Gaziantep pare că nu poate fi oprit.

Evoluția lui Maxim în meci a fost ca un șoc pentru Gaziantep, care a pierdut cu 2-0 în fața Kayserispor. Fotbalistul român, care a ratat două ocazii clare în suprafața de pedeapsă a celor de la Kayserispor, a contribuit semnificativ la înfrângerea echipei sale” au relevat turcii despre Maxim

Șumudică și elevii săi speră să își ia revanșa vineri, 22 septembrie în duelul de acasă, împotriva Istanbulspor.