Dennis Man, tras din nou pe linie moartă la Parma? Decizia care i-a mirat și pe italieni: "E evident!"

Stranieri
Data publicarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 17:04
Data actualizarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 17:11

După șase meciuri consecutive fără victorie, Parma s-a impus contra celor de la Alessandria, scor 2-0.

Cu Valentin Mihăilă în afara lotului din cauza unei accidentări și Dennis Man rezervă, Parma s-a bazat în atac pe cuplul format din Roberto Inglese și Adrian Benedyczak.

Dennis Man, rezervă neutilizată la Parma

Echipa lui Giuseppe Iachini și-a asigurat victoria după golurile marcate în finalul primei reprize. Vazquez a deschis scorul în minutul 31, iar Benedyczak a punctat pentru 2-0 cu trei minute înainte de pauză.

Dennis Man a fost rezervă neutilizată. În minutul 55, Iachini a decis să îl scoată de pe teren pe Benedyczak, iar în locul său a fost introdus un francez de 18 ani, Ange Yoan Bonny, decizie care i-a mirat și pe italienii de la ParmaLive: "O schimbare oarecum surprinzătoare, având în vedere că tânărul născut în 2003 a apărut în doar câteva meciuri până acum. E evident, Iachini îl preferă pe el decât să se bazeze pe viteza lui Man, Iacoponi sau Correia".

Dennis Man, titular în doar șapte meciuri din acest sezon de Serie B, rămâne cu doar două goluri în actuala stagiune. Parma va mai disputa două meciuri în 2021, împotriva celor de la Crotone (26 decembrie) și Frosinone (29 decembrie).

Grație acestei victorii, Parma se îndepărtează de zona locurilor retrogradabile, urcând pe poziția 12, cu 23 de puncte, la cinci lungimi în spatele ultimului loc pentru play-off-ul de promovare.