VIDEO Vinicius s-a dus direct la fotbalistul care a izbucnit în plâns după Real Madrid - Girona

Real Madrid - Girona la liga Vinicius Spania
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 22:46
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 22:45

Galacticii au învins categoric revelația sezonului din La Liga.

Real Madrid s-a impus cu 4-0 în fața Gironei pe ”Santiago Bernabeu”. Cele două echipe s-au înfruntat în etapa cu numărul 24 din primul eșalon al Spaniei.

La capătul celor 90 de minute de pe ”Bernabeu”, Yan Couto, fundașul dreapta al Gironei, a început să lăcrimeze, iar starul lui Real Madrid, Vinicius Junior, s-a dus imediat la adversarul său să-l consoleze.

Yan Couto a fost ”victima” lui Vinicius în timpul meciului. Starul lui Real Madrid l-a depășit cu fiecare ocazie pe fundașul dreapta al Gironei, care nu s-a mai putut stăpâni la finalul partidei.

Echipele de start

• Real Madrid: Lunin - Vazuez, Tchouameni, Carvajal, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - Bellingham, Rodrygo, Vinicius
  • Girona: Gazzaniga - Couto, Garcia, Juanpe, Gutierrez - Martin, Garcia - Tsygankov, Portu, Savio - Dovbyk

Cu 61 de puncte obținute după 24 de etape, Real Madrid s-a distanțat la cinci lungimi de Girona, ocupanta locului secund în primul eșalon al Spaniei cu 56 de puncte.

Real Madrid - Girona 4-0

Vinicius Junior a deblocat tabela de marcaj în minutul șase, în urma assist-ului provenit de la Federico Valverde. Jude Bellingham a majorat, ulterior, diferența în minutul 35.

În partea secundă, englezul a realizat ”dubla” în minutul 54, ca Rodrygo să înghețe tabela de marcaj în minutul 61, după ce Vinicius și-a trecut în cont a doua pasă decisivă din meci.