Karim Benzema a atins o bornă istorică, după ce Real Madrid a dat de pământ cu Valladolid

Karim Benzema Real Madrid Real Madrid - real valladolid Spania
Data publicarii: Duminica 02 Aprilie 2023, 19:19
Data actualizarii: Duminica 02 Aprilie 2023, 19:36

Real Madrid a făcut spectacol cu Real Valladolid, pe care a învins-o fără drept de apel, 6-0, iar Karim Benzema (35 de ani) a bifat o nouă bornă impresionantă.

Atacantul francez, care a intrat în ultimele luni de contract cu Real Madrid, a marcat de trei ori în șapte minute în prima repriză, și a depășit borna de 20 de goluri marcate și în acest sezon.

Real Madrid, victorie fără drept de apel! Benzema, bornă istorică

Astfel, Benzema este singurul jucător din istoria lui Real Madrid care a reușit să înscrie peste 20 de goluri pentru echipa de pe ”Bernabeu” în 11 sezoane diferite. Cele în care nu a reușit să atingă această bornă au fost 2016-2017, respectiv 2017-2018.

După această victorie, Real Madrid speră în continuare la titlu, chiar dacă Barcelona are și așa un avans impresionant, de 12 puncte după 27 de etape. Real are 59 de puncte și se pregătește pentru dueul din următoarea etapă, cu Villarreal.

De cinci ori câștigător al Ligii Campionilor, de patru ori campion în Spania și de încă patru ori campion în Franța, cu Lyon, Karim Benzema se poate lăuda cu 344 de goluri marcate în tricoul echipei de pe ”Santiago Bernabeu”. A bifat și 164 de assist-uri, în 633 de partide disputate în toate competițiile.

Site-urile de specialitate îl evaluează pe atacantul francez la 35 de milioane de euro.