"Eu rezervă dacă vine Mbappe?" Răspunsul dat de Rodrygo după ce a dus-o pe Real Madrid mai aproape de titlu

Rodrygo kylian mbappe Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 08:16
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 08:15

Rodrygo (23 de ani) a fost omul meciului Real Madrid - Athletic Bilbao 2-0, iar la final a vorbit despre concurența pe care o poate avea din sezonul următor.

Titularizat de Carlo Ancelotti într-o linie de atac din care au mai făcut parte Brahim Diaz și Jude Bellingham, Rodrygo a marcat ambele goluri ale lui Real Madrid în victoria cu Athletic Bilbao. Brazilianul a deschis scorul în minutul 8 cu un șut în forță din marginea careului și tot el a închis tabela în minutul 73, după un assist al lui Jude Bellingham.

Ce spune Rodrygo despre transferul lui Kylian Mbappe la Real Madrid

La finalul meciului, Rodrygo a fost întrebat și ce părere are despre iminentul transfer al lui Kylian Mbappe, în contextul în care presa spaniolă a scris că brazilianul ar urma să fie trecut pe banca de rezerve după sosirea superstarului de la PSG.

"Mbappe la Real? Cred că e aproape, așa cum voi, jurnaliștii, spuneți. Am încredere în voi, dar nu știu ce se întâmplă.

Dacă voi fi rezervă în cazul în care Mbappe va veni la Real? Va fi o problemă plăcută pe care o va avea antrenorul. Eu sunt concentrat doar la Real Madrid", a spus Rodrygo.

Rodrygo, fotbalist pentru care Real Madrid a plătit 45 de milioane de euro celor de la Santos, se află la al cincilea sezon pe Santiago Bernabeu. Până acum, brazilianul a strâns 52 de goluri și 40 de pase decisive în 206 meciuri.

• 15 goluri și 8 pase decisive a reușit Rodrygo în cele 42 de meciuri disputate pentru Real Madrid în actuala stagiune
  • Victoria obținută contra lui Athletic Bilbao o duce tot mai aproape pe Real Madrid de câștigarea titlului. Cu opt etape rămase de disputat din LaLiga, formația antrenată de Carlo Ancelotti ocupă prima poziție, cu 75 de puncte, la opt lungimi peste Barcelona și la zece peste Girona.