Spania

"Dumnezeule, ce jucător!". Golul spectaculos marcat de Gavi care l-a determinat pe Puyol să reacționeze așa

FC Barcelona a obținut o victorie importantă în Primera Division, 3-2 cu Elche, însă a tremurat până în ultimele minute pentru acest succes.

Data publicarii: Sambata 18 Decembrie 2021, 21:05
Data actualizarii: Sambata 18 Decembrie 2021, 22:11

Jutgla și Gavi au marcat două goluri spectaculoase în primele 20 de minute ale jocului, iar FC Barcelona părea să aibă un meci mai ușor, însă situația s-a schimbat radical după pauză.

În minutele 62 și 63, oaspeții au revenit pe tabela de marcaj datorită reușitelor lui Tete Morente și Milla, iar formația antrenată de Xavi s-a văzut egalată.

Cu cinci minute înainte de final, Nico a reușit să o aducă pe FC Barcelona în avantaj, cel care s-a aflat la construcția fazei fiind același Gavi.

Gavi, omul-cheie pentru FC Barcelona

Golul marcat de iberic în minutul 19 a readus speranța pentru fanii catalani, faza construită de tânărul de 17 ani aducând aminte de ceea ce reușea Lionel Messi în trecut.

Chiar și Carles Puyol a avut o reacție impresionantă pe contul de Twitter, postând un mesaj puternic: "Dumnezeule, ce jucător!".

De altfel, în prima repriză Gavi a alergat 6,7 km, cei mai mulți până la momentul respectiv și a avut un procentaj de 100% al paselor reușite, 35 din 35.

Ibericul (17 ani și 4 luni) a devenit al treilea cel mai tânăr jucător care marchează pentru FC Barcelona în La Liga, după Ansu Fati (16 ani și 10 luni) și Bojan Krick (17 ani și o lună).