VIDEO "Dumnezeule, ce jucător!". Golul spectaculos marcat de Gavi care l-a determinat pe Puyol să reacționeze așa

fc barcelona Carles Puyol Gavi Primera Division Spania
Data publicarii: Sambata 18 Decembrie 2021, 21:05
Data actualizarii: Sambata 18 Decembrie 2021, 22:11

FC Barcelona a obținut o victorie importantă în Primera Division, 3-2 cu Elche, însă a tremurat până în ultimele minute pentru acest succes.

Jutgla și Gavi au marcat două goluri spectaculoase în primele 20 de minute ale jocului, iar FC Barcelona părea să aibă un meci mai ușor, însă situația s-a schimbat radical după pauză.

În minutele 62 și 63, oaspeții au revenit pe tabela de marcaj datorită reușitelor lui Tete Morente și Milla, iar formația antrenată de Xavi s-a văzut egalată.

Cu cinci minute înainte de final, Nico a reușit să o aducă pe FC Barcelona în avantaj, cel care s-a aflat la construcția fazei fiind același Gavi.

Gavi, omul-cheie pentru FC Barcelona

Golul marcat de iberic în minutul 19 a readus speranța pentru fanii catalani, faza construită de tânărul de 17 ani aducând aminte de ceea ce reușea Lionel Messi în trecut.

Chiar și Carles Puyol a avut o reacție impresionantă pe contul de Twitter, postând un mesaj puternic: "Dumnezeule, ce jucător!".

De altfel, în prima repriză Gavi a alergat 6,7 km, cei mai mulți până la momentul respectiv și a avut un procentaj de 100% al paselor reușite, 35 din 35.

Ibericul (17 ani și 4 luni) a devenit al treilea cel mai tânăr jucător care marchează pentru FC Barcelona în La Liga, după Ansu Fati (16 ani și 10 luni) și Bojan Krick (17 ani și o lună).