VIDEO Ce nebunie! S-a decis ultima promovată în La Liga cu un gol marcat în minutul 120+9

alaves la liga levante - alaves Spania
Data publicarii: Duminica 18 Iunie 2023, 09:45
Data actualizarii: Duminica 18 Iunie 2023, 09:45

Alaves este ultima echipă promovată în La Liga, după ce a câștigat dramatic finala barajului cu Levante, scor 1-0.

După ce a ratat promovarea directă la un punct, Alaves s-a alăturat echipelor Granada și Las Palmas, care și-au asigurat, la rândul lor, ”biletul” pentru sezonul următor din La Liga.

Alaves a promovat dramatic în La Liga!

Alaves a trecut de Eibar cu 3-1 la general în semifinala barajului, iar în ultimul act s-a duelat în dublă manșă cu Levante, pe care a învins-o cu 1-0 la general.

Golul care a decis promovarea în La Liga a fost marcat în cel mai dramatic mod. Centralul partidei a dictat un penalty după ce a consultat VAR-ul, iar în urma unui henț în careu a arătat punctul cu var.

Lovitura de pedeapsă a fost transformată în minutul 120+9 de atacantul Asier Villalibre, care a declanșat nebunia pe Estadi Ciutat de Valencia, în fața a aproape 23.000 de spectatori.

La scorul de 0-0, Levante ar fi promovat direct în La Liga fără ca meciul să fie decis la loviturile de departajare!