Data publicarii: Marti 17 Februarie 2009, 10:51
Data actualizarii: Marti 17 Februarie 2009, 11:09
Fotbalul cu zambetul pe buze se joaca numai in Brazilia. Cunoscuta pentru cei mai excentrici portari din lume, Brazilia, a mai dat inca un astfel de goalkeeper.

Fernando Henrique dos Anjos pe numele sau adevarat, portarul lui Fluminense a facut senzatie in meciul cu Americano. In minutul 39 la scorul de 1-0 pentru Fluminense, Henrique l-a faultat in careu pe atacantul gazdelor, Siller, Eberson egaland pentru Americano.

Cu doar 1 minut inainte de final, Henrique a urcat in atac la un corner si a fost fost impins in careu, iar arbitrul a dictat penalty-ul din care Fluminense a obtinut victoria.

"La penalty- ul adversarilor am comis o greseala copilareasca, nu trebuia sa faultez. Dumnezeu a fost insa de partea mea la finalul meciului, cand am avut un aport decisiv la reusita victoriei echipei mele”, spune Henrique care a venit la Fluminense in 2002 si a jucat in 205 de meciuri pentru echipa braziliana.